Dzisiaj jest wtorek, 28 czerwca 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 06.09.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
W uchodźcach widzieć twarz konkretnej matki
i konkretnego dziecka

Będą nowe pociągi
Specjaliści znów tylko w szpitalu
Giełda Sprawiedliwego Handlu
Miłosna Europa
Chojnianka o Szczecinie
Jedziemy dla Ernesta
Nad Ostrowem bez zmian
Sport

Jedziemy dla Ernesta

Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Jesteśmy” i Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie organizują VI Charytatywną Sztafetę Rowerową. Tym razem będzie ona w piątek 16 września jechać dla Ernesta Jamroza z Kamiennego Jazu, który potrzebuje wielospecjalistycznej pomocy i rehabilitacji. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w sztafecie, aby wesprzeć chłopca w jego trudnej walce o godne życie.
Sztafeta rusza w samo południe na trawiastym boisku naprzeciw ŚDS. W programie wiele atrakcji: kiermasz prac podopiecznych ŚDS, zamek dmuchany, stoiska promocyjne (Iwona Andrzejak - dietetyk, D&E-Med - rehabilitacja, Nadleśnictwo Chojna), loteria fantowa, obficie zaopatrzony punkt gastronomiczny, prezentacje wokalne dzieci i młodzieży, licytacja, zumba - Ada Litra, pokaz umiejętności UKS Karate Kyokushin, koncert chojeńskiego rapera Herusia, miniturniej siatkówki „Gramy dla Ernesta”.

Ernest Jamróz jest 12-letnim mieszkańcem Kamiennego Jazu. Do czwartego miesiąca rozwijał się prawidłowo. Po około roku u chłopca został zdiagnozowany zespół Westa, epilepsja, dystrofia, opóźnienie psychoruchowe, później cechy autystyczne. Rozpoczęto intensywną rehabilitację, na którą składały się m.in.: stała opieka neurologa, wczesne wspomaganie w Centrum Terapeutycznym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tęcza” w Szczecinie (logopeda, neurologopeda, muzykoterapia, rehabilitacja ruchowa, masaże), indywidualne zajęcia w Szkole Podstawowej w Grzybnie, zajęcia w Dziennym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Szczecinie, zajęcia biofeedbacku, hipoterapia, rehabilitacja korekcyjna, hydromasaże w Trzcińsku-Zdroju, terapia metodą Marii Montessori i Weroniki Sherborne. Ernest ukończył drugi etap edukacyjny w Grzybnie, dalsza nauka planowana jest w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tanowie. Rehabilitacja musi być stale kontynuowana, a w szczególności hipoterapia, biofeedback. Rodzice chcieliby powtórnie wykonać badania metaboliczne i analizę pierwiastkową włosa w Anglii, ale badania te są kosztowne. Wiele korzyści chłopcu przyniósłby wyjazd na specjalistyczny turnus rehabilitacyjny, co również wiąże się z ogromnymi kosztami. Rodzice Ernesta robią wszystko, by poprawić jego stan psychofizyczny, a każda forma rehabilitacji daje im nadzieję na tę poprawę.

Terapia jest niezbędna, aby ułatwić chłopcu codzienne funkcjonowanie, dlatego też organizatorzy zwracają się z prośbą o wsparcie i zapraszają do udziału w sztafecie. Można już teraz pomóc Ernestowi, wpłacając na konto nr 78 9370 0007 2002 0000 2987 0004.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska