Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 42 z dnia 17.10.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ścieżki rowerowe to gigantyczne przedsięwzięcie
Wykluczeni komunikacyjnie
Za mało przejść
Tradycja spleciona ze współczesnością
Dotknij gotyku w pobliżu zamiast w Paryżu
Niedługo festiwal w Widuchowej
Trwają prace koło dworca
Sport

Dotknij gotyku w pobliżu zamiast w Paryżu

Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie zainaugurowało w sobotę swój kolejny projekt. Nazywa się „Dotknij gotyku” i obejmuje cykl warsztatów, a motywem przewodnim będą piękne, choć nierzadko zaniedbane chojeńskiej zabytki. To zaplanowane na niemal rok przedsięwzięcie ma charakter międzypokoleniowy, bo do udziału zaproszono nie tylko chojeńskich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów, ale także seniorów. Nazwa „Dotknij gotyku” nie jest przypadkowa, bo - jak członkowie Terra Incognita często podkreślają - polscy uczniowie uczą się w szkołach o gotyku na przykładach budowli francuskich lub niemieckich, a tymczasem w Chojnie na wyciągnięcie ręki mają wiele pięknych miejscowych przykładów architektury z tamtej epoki. Widzą je z okien swych domów i mijają codziennie w drodze do szkoły. Chodzi więc o to, by je lepiej (i wręcz namacalnie) wykorzystać, zarówno w edukacji, jak i w pogłębianiu lokalnej tożsamości.


Autorami koncepcji i koordynatorami są Magda Ziętkiewicz i Michał Gierke, który przygotował też sobotnią grę miejską, inaugurującą całość. Udział wzięło osiem drużyn trzy- i czteroosobowych z SP nr 1 i nr 2, w tym z klas gimnazjalnych. Zadaniem było - na podstawie planów miasta, starych fotografii i zagadkowych instrukcji - odszukanie konkretnych miejsc w Chojnie czy elementów architektonicznych oraz wykonanie ich zdjęć. Z zebranych materiałów drużyny przygotowały wizualne prezentacje komputerowe.
Komisja konkursowa uznała, że zadania najlepiej wykonał gimnazjalny zespół Różowe Pantery w składzie: Marcelina Anders, Karolina Ciężka, Kacper Kuta i Weronika Zawieracz. Drugie miejsce zajęły ex aequo drużyny 3+1 i Jednorożec, a trzecie WKJZ (wszystkie złożone z gimnazjalistów). Nagrodami były m.in. akcesoria komputerowe, słuchawki, sprzęt sportowy.


Uczestnicy gry zaproszeni zostali do udziału w kilkumiesięcznych warsztatach, polegających nie tylko na poznawaniu architektury i sztuki gotyku, ale szukaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego cenne chojeńskie zabytki, których wiele dużych miast mogłoby pozazdrościć, w tak małym stopniu służą turystom, a niektóre popadają wręcz w ruinę. Do wyboru będą grupy: fotograficzna, przewodnicka i dziennikarska. Warsztaty poprowadzą dwupokoleniowe pary trzydziestolatków i seniorów powyżej 60. roku życia. Grupa fotograficzna pozna tajniki fotografowania zabytkowych budowli i detali architektonicznych, a potem przygotuje wystawę. Grupa dziennikarska przeprowadzi wywiady ze starszymi mieszkańcami, próbując dowiedzieć się, dlaczego niektóre zabytkowe obiekty zostały po wojnie rozebrane, a inne zostały odbudowane, ale dzisiaj niszczeją. Uczestnicy warsztatów przewodnickich spróbują wcielić się w rolę przewodników po mieście i przygotują się do pierwszego w życiu oprowadzania, aby zainteresować innych losem zabytków.
Wiosną, pod hasłem „Wyciągnij babcię i dziadka z domu”, młodzież samodzielnie przygotuje i przeprowadzi kolejną grę miejską, ale adresowaną do seniorów. Zaplanowano też turniej wiedzy o gotyku i chojeńskich zabytkach (z udziałem mieszanych drużyn młodzieży i seniorów), konferencję prasową z udziałem wojewódzkiego konserwatora zabytków, a na zakończenie dla wszystkich zainteresowanych wielki finał „Różne oblicza gotyku” .

Zwycięska drużyna, organizatorzy i nagrody. Od lewej: Michał Gierke, Kacper Kuta, Weronika Zawieracz, Karolina Ciężka, Marcelina Anders i Magda Ziętkiewicz.

Projekt został dofinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Seniorzy w akcji”, realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „ę” z Warszawy. Terra Incognita znalazła się w gronie wybranych z blisko 300 zgłoszeń 33 laureatów trzyetapowego ogólnopolskiego konkursu grantowego. Partnerami stowarzyszenia są obie chojeńskie podstawówki i Miejska Biblioteka Publiczna, gdzie w sobotę podsumowano grę miejską. Patronat medialny sprawuje „Gazeta Chojeńska”.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska