Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 14.11.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Amok hunwejbinów?
Bociany rozdane
Szkoły zjadają Trzcińsko
Wkrótce nowy Rocznik
Tysiącletnia klamra sąsiedztwa
Różnorodność jest wspaniała
Biegiem do niepodległości
Sport

Wkrótce nowy Rocznik

Wieczór z premierą IX tomu „Rocznika Chojeńskiego” zaplanowano 24 listopada (piątek) o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie.

Na okładce będzie Baszta Prochowa w Mieszkowicach
W najnowszym numerze zwraca uwagę blok zatytułowany „Wokół turystyki regionalnej”. Piszą w nim: Mateusz Lipko („Muzeum w Chojnie - wizja uszczęśliwiająca na siłę?”), Przemysław Konopka („Dojrzewanie do strategii. O koncepcjach rozwoju turystyki w regionie”), dyrektorka Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Dorota Janicka („Co nowego w parkach krajobrazowych?”) oraz Daniel Szostak i Tomasz Zalewski („Tworzenie lokalnych produktów turystycznych na bazie potencjału endogenicznego na przykładzie gminy Moryń”). W Roczniku ponadto m.in. teksty: Marcina Kuny - „Mury miejskie Mieszkowic”, Edwarda Rymara - „Dalsze wybrane rody rycerskie ziemi chojeńskiej, mieszkowickiej i trzcińskiej w średniowieczu”, Grzegorza Jacka Brzustowicza - „W niewoli na rycerskie słowo. Uwięzienie księcia geldryjskiego Wilhelma na Pomorzu Zachodnim i w Nowej Marchii w latach 1388-1389. Cz. 2”, Michała Gierkego - „Kto wymyślił Chojnę? Sprawozdanie z przebrzmiałej debaty”, Małgorzaty Dąbrowskiej - „Problem Nowej Marchii w historiografii polskiej 1945-1970”, Urszuli Kozłowskiej - „Bolesław Kaczyński - niejednoznaczna historia pewnego lekarza” oraz Patricka Richtera o ochotniczej straży pożarnej w powiecie Königsberg/Neumark.

W programie wieczoru: wystąpienie Michała Gierkego na temat reformacji w Chojnie (obchodzimy właśnie 500-lecie przełomowego wystąpienia Marcina Lutra), refleksje Roberta Ryssa „Jak żyje się Polakowi w dawnej Nowej Marchii” i prezentacje lokalnych twórców: Andrzeja Hłyniańskiego, Izabeli Grabarczyk i Grzegorza Tomaszewskiego. Z recitalem wystąpi szczecińska sopranistka Marzena Wiencis, która z towarzyszącą jej na fortepianie Agnieszką Roguską zaśpiewa utwory chojeńskiego kompozytora Augusta Wilhelma Prachta (1763-1824) i szczecińskiej autorki Valerii Zitelmann (1859-1929). Sylwetkę Prachta przybliżała „Gazeta Chojeńska” w nr. 34 z 2013 roku oraz tom V Rocznika.

„Rocznik Chojeński” wydawany jest przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie. Od bieżącego roku redaktorem naczelnym jest chojnianin Michał Gierke (obecnie doktorant w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim, pracownik Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Pomorskiej w Szczecinie). Założyciel pisma i jego dotychczasowy szef Radosław Skrycki od stycznia kieruje wydawanym przez Uniwersytet Szczeciński kwartalnikiem „Przegląd Zachodniopomorski”.

Na wieczór promocyjny wstęp wolny. Na zakończenie będzie można nabyć nowy tom Rocznika.
(a)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska