Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 06.03.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Polskie obozy, algierskie gestapo, ukraińska pani
Na Włóczykiju pożegnano Tomka Mackiewicza
Osinów przed wieloletnimi przeszkodami
Co dalej z chojeńskimi zabytkami?
Nie zlikwidowali ZGM-u
W Qaarsut, Uummannaq i Saattut
Posprzątali cudze śmieci
Sport

Osinów przed wieloletnimi przeszkodami

Przed tygodniem pisaliśmy o planowanym czasowym zamknięciu mostu granicznego na Odrze w Osinowie Dolnym w związku z remontem po niemieckiej stronie drogi 158A. Całkowite zamknięcie obowiązywałoby przez dwa tygodnie w lipcu lub sierpniu, a wszystkie prace remontowe trwałyby od 5 lipca do 18 sierpnia.

Jednak na sesji Rady Miejskiej w Cedyni 28 lutego radny Tomasz Siwiela poinformował, że problem dla kupców z przygranicznych targowisk w Osinowie będzie bardziej długotrwały. Z jego rozmów z przedstawicielami niemieckiej administracji wynika, że planowany remont obejmie także inne odcinki drogi nr 158 z Berlina do Bad Freienwalde i będą one wyłączane z ruchu aż przez sześć najbliższych lat. W tym czasie do mostu w Osinowie trzeba będzie docierać objazdami. Według Siwieli gmina Cedynia musi lobbować, by utrudnień w ruchu było jak najmniej. W tym celu radni powinni utworzyć doraźną komisję. - Musimy działać już teraz - apelował. Przytoczył dane, że każdy wjeżdżający do Polski Niemiec wydaje u nas ponad 230 zł. Z 6,5 mln osób przekraczających miesięcznie polsko-niemiecką granicę aż 10 procent (czyli 650 tysięcy) robi to w Osinowie. Dlatego otwarty most jest dla finansów gminy i jej mieszkańców kwestią niemal być albo nie być.


Burmistrz Gabriela Kotowicz oznajmiła, że oficjalnie żadne informacje do gminy nie dotarły. Po dyskusji przeszedł wniosek T. Siwieli o powołaniu doraźnej komisji. Głosowali za tym niemal wszyscy z 13 obecnych na sesji radnych, a jedynie Marcin Paluch wstrzymał się od głosu.

Przypomnijmy, że w tym miesiącu przypada właśnie 25-lecie otwarcia przejścia w Osinowie Dolnym. Na całym pograniczu wiedzie tędy najkrótsza droga ze stolicy Niemiec, co powoduje, że targowiska, sklepy i zakłady usługowe w Osinowie cieszą się nieustannym powodzeniem u niemieckich klientów.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska