Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 06.03.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Polskie obozy, algierskie gestapo, ukraińska pani
Na Włóczykiju pożegnano Tomka Mackiewicza
Osinów przed wieloletnimi przeszkodami
Co dalej z chojeńskimi zabytkami?
Nie zlikwidowali ZGM-u
W Qaarsut, Uummannaq i Saattut
Posprzątali cudze śmieci
Sport

W Qaarsut, Uummannaq i Saattut

Po raz trzeci i ostatni uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie złożyli wizytę na dalekiej Grenlandii. O wcześniejszych wyjazdach i rewizytach informowaliśmy w dwóch poprzednich latach. Oto kolejna relacja.


11 lutego wyruszyła z Chojny na Grenlandię czteroosobowa delegacja reprezentująca SP im. J. Korczaka. Nauczyciele i uczniowie wzięli udział w ostatnim, trzecim już spotkaniu na Grenlandii, a przedostatnim w ramach programu Erasmus+ 2015-2018 i projektu „Natura jest naszą siłą”. W Kopenhadze spotkali się z delegacją francuską z partnerskiej szkoły w Granville, aby wspólnie odbyć lot samolotem linii Air Greenland do Kangerlussuaq - głównego lotniska na wyspie. Stamtąd trasa przelotu mniejszym samolotem grenlandzkich linii wiodła do Qaarsut, a następnie helikopterem do Uummannaq i na Saattut - maleńką wyspę na Oceanie Atlantyckim, otoczoną majestatycznymi fiordami u wybrzeży kraju, który w języku Innuitów nosi nazwę Kalaallit Nunaat, czyli Ziemia Grenlandczyków, bo Kalaalek to mieszkaniec Grenlandii.
Na wyspie Saattut mieści się szkoła Muusap Atuarfia, która podejmowała delegację z Polski i Francji. Osadę zamieszkuje około 230 osób, do dziesięcioklasowej szkoły uczęszcza 34 uczniów i pracuje w niej 5 nauczycieli. Łatwiej pojąć te proporcje, kiedy uświadomimy sobie, że ludność Grenlandii - wyspy siedem razy większej od Polski, to zaledwie 57 tysięcy, stolica Nuuk liczy 17 tysięcy, a drugie co do wielkości miasto Sisimiut jest pod względem ludności mniejsze od Chojny.


Polacy i Francuzi mogli przekonać się o wyjątkowej gościnności i serdeczności Grenlandczyków już od pierwszych chwil na wyspie. Przez cały czas pobytu panowała atmosfera niczym niezmąconej radości. Jedną z najciekawszych atrakcji stanowiło spotkanie z cenioną w całej Grenlandii mistrzynią tamtejszego rękodzieła. Zajęcia miały charakter praktyczny i każdy uczestnik mógł wykonać z foczej skóry ozdobę.
Zakwaterowani u grenlandzkich rodzin uczniowie mieli niepowtarzalną okazję do poznania z bliska codziennego życia mieszkańców Saattut: obyczajów, nawyków, zajęć, diety, sposobów spędzania wolnego czasu czy choćby języka.
Żal było odjeżdżać, zostawić bajeczne krajobrazy: zatopione w oceanie góry lodowe, majestatyczne fiordy, skutą lodem zatokę z uśpionymi na niej łodziami, masywne i groźne góry otaczające wysepkę Saattut, chmury pokrywające szczyty gór. Ale to ludzie stanowią prawdziwą wartość tego miejsca.


Do zapoznania się ze szczegółową relacją z podróży zapraszamy na stronę internetową szkoły (korczakchojna.edupage.org) oraz na blog projektowy nioserasmus.wordpress.com/category/poland.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska