Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 30 z dnia 24.07.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jak idzie budowa trasy rowerowej?
Szósta próba likwidacji też nieudana
Bawił się Moryń
Zielona jest wieczna
Czego teraz zakaże Intermarché?
Wolontariat dobry na stres
Widuchowa za dawnych lat
Sport

Widuchowa za dawnych lat

Podczas niedawnego Jarmarku Widuchowskiego premierę miał okazale prezentujący się album „Powróćmy do Widuchowej jak za dawnych lat”. Autorem jest Janusz Kulka - miejscowy radny i kolekcjoner. Prezentuje on część swej bogatej kolekcji przedwojennych (nawet XIX-wiecznych) pocztówek z widokami swej miejscowości, która wówczas była miastem i nazywała się Fiddichow. Pokazuje też banknoty z początku XX wieku, blankiety rachunkowe mnogich ówczesnych firm, medale, naczynia z widokami miasta, porcelanowe korki do butelek, a nawet metalowe odznaki dla psów.

„Wiele przedmiotów zaginęło bezpowrotnie, w dużej mierze za przyczyną obu wojen światowych. Dzięki bezimiennym ludziom, u których zachowały się pamiątki z tamtego okresu, udało się zachować choć niewielką ilość, która pozostała po mieszkańcach Fiddichow i dzięki temu możemy zobaczyć i wyobrazić sobie, jak wyglądało nasze miasto i czym zajmowali się mieszkańcy. Być może odnajdą Państwo na widokówkach swój dom z czasów przedwojennych, ulicę, na której do dzisiaj mieszkamy czy inne szczegóły... Każda strona to kawałek historii Widuchowej, który wciąga i fascynuje. Ruszajmy zatem w tę niezwykle ciekawą podróż w czasy świetności miasta i jego mieszkańców. To niesamowita opowieść pisana obrazem, która dzięki pamiątkom zawsze pozostanie w naszej pamięci - w końcu jako mieszkańcy Widuchowej jesteśmy spadkobiercami tamtych czasów” - napisał we wstępie autor.

Słowa o czasach świetności nie są przesadzone, bo na kartach albumu widzimy, że miasteczko Fiddichow było dynamicznym ośrodkiem turystycznym (wykorzystującym położenie na brzegu Odry i mającym kąpielisko), jak i przemysłowym, bo mieszkańcy zajmowali się rybołówstwem, działała cukrownia, fabryka tytoniu, tartak, fabryka trzcinowych mat, cegielnia, wiele sklepów, piekarnie, hotele, restauracje, masarnie. Funkcjonował tu również sąd.


Album wydał Urząd Gminy Widuchowa (i tam też jest dostępny) przy wsparciu funduszy unijnych. Nie jest to pierwsze tego typu dzieło Janusza Kulki, bo w 2014 roku ukazał się album „Widuchowa dawniej i dziś”, do którego użyczył on ponad sto swych przedwojennych widokówek, a Piotr Rosiński wykonał współczesne zdjęcia tych samych miejsc, zaś Dominik Smulski opracował teksty i przygotował ich niemiecką wersję.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska