Dzisiaj jest niedziela, 18 sierpnia 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 11.09.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Chrześcijanin ma się przeciwstawiać nacjonalizmom
Ćwiczyli strażacy z czterech krajów
Co na powiatowych drogach?
Spotkanie z diabłem w kościele
Muzyczne perełki
Rzeźbili z piasku
Znów masa śmieci w lesie
Sport

Co na powiatowych drogach?

Nadzieja dla Chełma Górnego?
Kilkakrotnie w minionych latach pisaliśmy o jednej z najgorszych dróg w naszym regionie: odcinku powiatowej drogi przed Chełmem Górnym. Jeżdżą tędy duże i ciężkie samochody do i z miejscowej kopalni żwiru. Mieszkańcy wiele razy interweniowali w tej sprawie, bo dziurawa jak sito nawierzchnia niemal odcina ich od świata.

Dziurawa droga przed Chełmem Górnym

Jak informuje nas Arkadiusz Durma - naczelnik Wydziału Zarządzania Drogami przy gryfińskim starostwie, pod koniec sierpnia Zarząd Powiatu podpisał trójstronne porozumienie w sprawie wspólnego przeprowadzenia modernizacji z właścicielką żwirowni - firmą UTB Bernard Baranowski z Glinnej oraz ze spółką Vreespol z Gogolic (jej szef - trzciński radny Cornelis Vreeswijk jeszcze w styczniu złożył deklarację pokrycia części kosztów dokumentacji). Pierwszy etap polegałby na wykonaniu jeszcze w tym roku dokumentacji technicznej remontu 900-metrowego odcinka, co oszacowano na 42 tys. zł. Zgodnie z ustaleniami, obie firmy sfinansują po 25 procent kosztów projektu, a resztę (czyli 50 proc.) powiat. Jak mówi A. Durma, pierwotnie swój finansowy udział w przedsięwzięciu zadeklarowała gmina Trzcińsko-Zdrój, jednak ostatecznie wycofała się.


Remonty w Rurce i w stronę Gogolic
W sierpniu powiat gryfiński rozpoczął dwie inne zaplanowane na bieżący rok inwestycje drogowe. Pierwsza dotyczy przebudowy 750-metrowego odcinka z Trzcińska-Zdroju w kierunku Gogolic. 23 procent kosztów dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa w ramach programu przebudowy dróg dojazdowych do pół uprawnych. Generalnym wykonawcą robót jest firma Maldrobud z Myśliborza, a koszt wynosi prawie 1,1 mln zł.

Modernizacja odcinka drogi z Trzcińska-Zdroju w stronę Gogolic

O drugiej inwestycji już informowaliśmy. To gruntowna przebudowa przepustu w Rurce. W tym miejscu pod drogą przepływa Rurzyca. Kilka lat temu przepust się zapadł i prowizorycznie go zabezpieczono, aby zapewnić przejazd. Teraz rozpoczęto remont z prawdziwego zdarzenia. Przepust to w tym wypadku określenie nieco mylące, bo w rzeczywistości prace przypominają raczej budowę mostu. Z tego powodu od 20 sierpnia przejazd przez Rurkę jest całkowicie zamknięty, a wykonywane przez firmę Nurpol z Lubanowa roboty mają trwać aż do końca roku. Przekrój przepustu będzie zmieniony i dotychczasowy dwukanałowy zostanie zastąpiony jednym kanałem o wysokości 1,7 m i szerokości 2,7 m. Powiat wyda na to 600 tys. zł.

Remont przepustu w Rurce

Przypomnijmy, że dla samochodów osobowych wyznaczono objazd od strony Chojny przez Trzcińsko-Zdrój, Strzeszów i Grzybno. Jak informowaliśmy w poprzednim numerze, pojawiły się tam utrudnienia, bo w złym stanie jest w Trzcińsku nawierzchnia skrzyżowania powiatowych dróg: al. Wolności z ul. Cmentarną i Kościuszki. Wskutek wzmożonego ruchu sytuacja jeszcze się pogorszyła, gdyż uszkodzona studzienka na skrzyżowaniu kilka dni temu zapadła się bardziej. Miejsce to ostrzegawczo oznakowano, a pod koniec ub. tygodnia trwały konsultacje powiatu z gminą, bo studzienka jest częścią gminnej kanalizacji.
(rr, fot. Wydział Zarządzania Drogami)

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska