Dzisiaj jest poniedziałek, 19 sierpnia 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 11.09.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Chrześcijanin ma się przeciwstawiać nacjonalizmom
Ćwiczyli strażacy z czterech krajów
Co na powiatowych drogach?
Spotkanie z diabłem w kościele
Muzyczne perełki
Rzeźbili z piasku
Znów masa śmieci w lesie
Sport

Spotkanie z diabłem w kościele


Od 18 sierpnia trwa dziewiąta edycja Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku”. Po poznawaniu zabytków i koncertach w Kołbaczu, Trzebiatowie i Nowym Warpnie w najbliższą sobotę 15 września festiwal ponownie przyjedzie do naszej okolicy. Pod hasłem „Spotkanie z diabłem” historyk i regionalista Paweł Migdalski najpierw o godz. 16 zaprezentuje gościom cedyńskie Muzeum Regionalne. O 17.45 będzie okazja zwiedzić Lubiechów Górny, a finał nastąpi o 18.30 w Czachowie, gdzie w miejscowym kościele (znanym z niezwykłych malowideł ściennych, przedstawiających m.in. diabła, stąd hasło wyprawy) w koncercie „Dialog duszy i ciała” wystąpią: Friederike Vollert – flety proste, Gertrud Ohse – viola dyszkantowa i basowa, Urszula Stawicka - klawesyn. W programie utwory kompozytorów XVII-wiecznych: Jarzębskiego, Kindermanna, Schildta, Kühnela, Praetoriusa, Falconieriego, Mealliego, Stradelli, a także anonimowego twórcy z XVI wieku. Wstęp wolny!

Friederike Vollert

Festiwal „Na Gotyckim Szlaku” to połączenie zabytkowej architektury i sztuki z muzyką dawną. Główną ideą organizowanej przez Fundację Akademia Muzyki Dawnej imprezy jest prezentacja i popularyzacja miejsc w naszym regionie, związanych z Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego.

Słynny diabełek z kościoła w Czachowie

Ostatni etap festiwalu zaplanowano na 22 września w Szczecinie pod tytułem „Nad Odrą”. Przewodnikiem będzie Michał Dębowski, który o godz. 17 oprowadzi po Muzeum Narodowym (Wały Chrobrego). O 19.30 w kościele pw. św. Jana Ewangelisty odbędzie się koncert finałowy (jedyny płatny z całego programu festiwalu). Zespół Szczecin Vocal Project i Orkiestra Famd.pl pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego wykonają „Dixit Dominus” Georga Friedricha Haendla. Bilety kosztują 25 i 15 zł (w przedsprzedaży do 22 września 20 i 10 zł na stronie organizatora: famd.pl). Sprzedaż bezpośrednia w Republice Rozmaitości Fanaberia przy Deptaku Bogusława 5 w Szczecinie.
(rr)

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska