Dzisiaj jest sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 02 z dnia 08.01.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
W niedzielę Finał WOŚP
Komisja rewizyjna znów gorąca
Nowy prezes PUK-u
Jak odmieniać nazwiska?
Przeciwpowodziowy sprzęt dla strażaków
Do wzięcia są pieniądze na zabytki
Sport

W niedzielę Finał WOŚP

Już w najbliższą niedzielę 13 stycznia odbędzie się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tej ogromnej akcji charytatywnej będzie zbiórka środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Wielka Orkiestra zagra także - jak zwykle - na naszym terenie.


Banie
Już w tygodniu poprzedzającym włączy się w akcję bańska Szkoła Podstawowa. W czwartek 10 stycznia prowadzona tu będzie organizowana przez samorząd uczniowski sprzedaż gofrów, a w piątek kiermasz ciast i przygotowana przez pedagog Beatę Augustyniak loteria fantowa. W niedzielę główne imprezy trwać będą na plenerowej scenie przy Międzynarodowym Centrum Turystyki, Kultury i Sportu (a w razie złej pogody we wnętrzu budynku). Wszystko zacznie się tu o godz. 14 startem marszu nordic walkingu i biegu „Policz się z cukrzycą” na trasie liczącej 2 137 metrów. Zapisy (do wyczerpania miejsc) przyjmuje na bieżąco sztab w MCTKiS przy ul. Skośnej 7 osobiście, telefonicznie (nr 91 416 63 66), SMS-owo (u szefa sztabu Pauliny Witek - tel. 783 276 853) lub poprzez wysłanie wiadomości na Facebooku (organizatorzy proszą o kontakt telefoniczny w przypadku braku informacji zwrotnej o wpisaniu na listę). MCTKiS przyjmuje do 9 stycznia przedmioty i usługi na licytację (usługi można zadeklarować e-mailem na adres [email protected]).
O 14.10 zaczną się występy dzieci uczęszczających do MCTKiS i zespołu Siermięgi. O godz. 15 morsowanie z Bańskim Klubem Morsów. O 16 koncert szczecińskiego zespołu rockowego Yallow. O 17 zagra inspirujące się muzyką grunge trio Blow z wokalistką i basistką Sarą. O 18 koncert specjalizującego się w wykonywaniu coverów polskiego rocka zespołu Red Black Sappers, który tworzą żołnierze 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie-Podjuchach oraz przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej. O 19 koncert finałowy, w którym wystąpią: rhythmandbluesowy szczeciński duet Cywinsky x Dorian, Jakub Juźko vel J.J., Magdalena Borowiecka, Maciej Dubowik vel Jorguś Kiler. Między koncertami odbędą się licytacje. Prowadzenie: Dariusz Ławnicki. Dodatkowo: loteria fantowa zorganizowana przez rodziców dzieci uczestniczących w zajęciach w MCTKiS. Również rodzice przygotują stoisko z ciastami, a grochówkę ugotuje przedszkole. Stoisko z ciastami i goframi wystawi też miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. O godz. 20 rozbłyśnie światełko do nieba.

Cedynia
Wolontariusze kwestować będą już od rana na terenie całej gminy. Imprezy trwać będą od godz. 15 w głównym holu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. O godz. 15.15 zaśpiewa zespół Kalimera. O 15.50 pokaz pierwszej pomocy „Cedynia bardziej bezpieczna – uczymy, pomagajmy, ratujmy” (Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownictwa i Szkolne Koło Ratownicze). 16.15 występ taneczny szkolnej grupy Siempre Latino. Licytacje zaplanowano na godz.: 16.40, 17.40, 19.00 i 19.40. O 17 zaśpiewa Wanessa Zagórska. O 17.15 występ taneczny grupy Słoneczka z Przedszkola Miejskiego. O 18 zaprezentuje się zespół Niespodzianka z Mieszkowic. O 19.20 kolejne występy, a o 20 tradycyjne światełko do nieba.
Dodatkowe atrakcje: bufet (tosty dla dzieci, kurczak KFC, popcorn, słodkości, ciasto, napoje, kawa i herbata, bigos, pajda chleba ze smalcem), loteria fantowa, animacje dla dzieci (malowanie buziek, modelowanie balonów, bańki mydlane, gry i zabawy), dmuchany zamek, zimne ognie. Dochód z całości przedsięwzięcia przeznaczony będzie na WOŚP. Organizatorami Finału są: gmina Cedynia, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cedyni, Szkoła Podstawowa w Piasku.

Chojna
O godz. 14 rozpocznie się Finał WOŚP w Centrum Kultury. Na godz. 14.05 i 15.00 zaplanowano prezentacje artystyczne Pracowni Wokalnej A. Bałachowskiej-Jagusz. O 14.20 wystąpi Szkoła Tańca Focus (instr. A. Zielińska). O 14.40 zaśpiewa zespół Jarzębina. Kiermasze WOŚP prowadzone będą o godz. 14.50, 15.15, 16.15, 16.50, 17.20, 18.40, 19.10 i 19.30. O 15.30 pokaz ratownictwa „Najmłodsi ratują życie” (Ogniki i Płomyki - dziecięce grupy ratownicze OSP). 16.00 zespół dziecięco-młodzieżowy Luz. O 16.30 wystąpi kapela Rewir. 17.00 zaśpiewają Paweł Sim i Paulina Cholewa. O 17.30 prezentacja klubu „Motoparalotnie nad Odrą”. 17.45 symulacja wypadku paralotniarza - pokaz ratownictwa w wykonaniu strażaków z gminy Chojna i ze Schwedt (plac przed ratuszem). 18.15 koncert zespołu młodzieżowego Big Session. 18.55 pokaz iluzji - Łukasz Zimny. 19.20 grupa taneczna Born To Fly. Imprezę zakończy o godz. 20 światełko do nieba: widowisko „Ognisty krąg” - grupa twórcza Krata Eon. Wydarzenia towarzyszące: loteryjka balonowa, fotobudka, malowanie twarzy, kawiarenka WOŚP, ognisko integracyjne.

Mieszkowice
Kwesta prowadzona będzie od godz. 7.30. Główne wydarzenia zorganizowane zostaną w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. O godz. 15.30 występ wokalistów w repertuarze Maryli Rodowicz, o 16.10 zaprezentują się dzieci z Przedszkola Samorządowego w Mieszkowicach. 16.30 pokaz udzielania pierwszej pomocy (prowadzi Dorota Szcząbrowska). 17.30 pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu Magdy i Denisa. 18.30 występ zespołu Herbata Blues. Ponadto: aukcje od godz. 16, kawiarenka (Koło Gospodyń Mieszkowickich), loteria fantowa (każdy los wygrywa). O godz. 20 na placu Wolności światełko do nieba, przygotowane przez Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Mieszkowice.

Moryń
Już w sobotę o godz. 11 wystartuje tu szósta moryńska edycja biegu „Policz się z cukrzycą”, połączona z marszem z kijkami (nordic walking). Start i meta przy Rybakówce. Trasa prowadzi po ok. dwukilometrowej pętli. Pokonać można tyle pętli, na ile starczy sił. Potem wspólna herbata, ciasto, kiełbaski i rozmowy przy ognisku. Nie ma opłaty startowej, a wszystkie zebrane pieniądze przeznaczone będą na WOŚP.
W niedzielę o godz. 9 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół rozpocznie się XIV Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej Amatorów o Puchar Burmistrza Morynia. O 16 ruszają imprezy WOŚP w sali Geoparku. W programie m.in.: występy przedszkolaków i młodych artystów z Miejskiego Ośrodka Kultury, kiermasz i licytacje, pokaz tańca towarzyskiego (Klub Tańca Sportowego Jantar z Dębna) - tańce standardowe i latynoamerykańskie, koncert Piotra Suchomskiego, pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (OSP Moryń), przeboje muzyki instrumentalnej w wykonaniu Tria Akordeonowego. Ponadto: zabawy dla dzieci, sprzedaż domowych ciast, kiermasz zabawek dziecięcych. Ok. godz. 20.30 symboliczne światełko do nieba: zimne ognie i wspólne ognisko na rynku.

Trzcińsko-Zdrój
Wielki Finał rusza w sali widowiskowej Trzcińskiego Centrum Kultury o godz. 16. W programie: kapela Borowiny, zespół Aplauz ze Szkoły Podstawowej w Trzcińsku, Studio Musicalowe z TCK, muzyka akusmatyczna w wykonaniu Mirosława Basaraba, kiermasz gadżetów WOŚP.

Widuchowa
Tu organizatorem jest Szkoła Podstawowa. W programie jest m.in. spektakl pt. „Księga wielkiego maga” w wykonaniu Teatru Łapacze Snów. Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Violina i Janusz Janiszewscy.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska