Dzisiaj jest wtorek, 15 czerwca 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 12.03.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rekord pobity aż o 40 procent!
Wichury są i... będą
Wielkie wyróżnienie dla gospodyń z Zielina
Odkrycie w Kołbaczu
Główna nagroda została w Chojnie
Zielone światło dla Zielonej
Krzywdzący podział
Sport

Odkrycie w Kołbaczu

Jak już informowaliśmy, w ubiegłym roku rozpoczął się gruntowny remont części dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu (gm. Stare Czarnowo). Chodzi o dawny spichlerz, który wcześniej był fragmentem głównej nawy miejscowej świątyni. Spichlerz w części kościoła urządzono tu po reformacji i funkcjonował tak przez wieki. W ostatnich latach pomieszczenie wykorzystywano na cele kulturalne dzięki wystawom i spotkaniom organizowanym przez Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki.
Trwający remont jest jednocześnie przebudową, bo zmniejszeniu ulegnie liczba kondygnacji. Potem budynek ma nadal pełnić funkcje wystawiennicze i kulturalne.

Odkryte fragmenty lawaterza

Remontowi towarzyszą prace archeologiczne w wirydarzu. Przyniosły ciekawe odkrycie, albowiem odkopano fragment pozostałości lawaterza, zwanego także lavabo (łac. lavatorium). Był to położony naprzeciw refektarza wieloboczny budynek, w którym mieściła się studnia. Jak wyjaśniają przedstawiciele Spichlerza Sztuki, obiekt pełnił nie tylko funkcje higieniczne (obmywano tu ręce przed posiłkiem i czerpano wodę), ale także obrzędowe, związane z przyjęciem zakonnika do konwentu: wycinano mu tu tonsurę, czyli wygalano krążek na czubku głowy. Pod ziemią prawdopodobnie kryje się jeszcze cysterska studnia.

Obiekty dawnego klasztoru w Kołbaczu (późniejszej letniej rezydencji książąt pomorskich) w 2014 roku umieszczone zostały na elitarnej liście pomników historii (w województwie zachodniopomorskim są tam jeszcze jedynie katedra w Kamieniu Pomorskim oraz kolegiata i mury obronne w Stargardzie).
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska