Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 12 z dnia 19.03.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rekordowy Włóczykij
Kamienica nie całkiem do rozbiórki
Wreszcie są komisje, ale radna straciła mandat
Z Bramą Świecką zrobili więcej
Widuchowa pięknieje
Sport

Wreszcie są komisje, ale radna straciła mandat

W Radzie Gminy Widuchowej po czteromiesięcznych próbach i sporach wreszcie udało się utworzyć dwie kluczowe dla pracy radnych komisje: rewizyjną oraz komisję skarg, wniosków i petycji. Przypomnijmy, że po wybraniu w październiku nowej Rady Gminy pięciokrotnie na sesjach nie udawało się wyłonić tych dwóch komisji, gdyż popierająca wójt Annę Kusy-Kłos większość radnych odrzucała kandydatury zgłaszane przez czteroosobowy opozycyjny klub Nasza Gmina. Ciągle wysuwał on te same osoby, choć według statutu gminy powinien po odrzuceniu zaproponować inne kandydatury. Komisji nie udało się więc powołać, bo – zgodnie z prawem – mają w nich zasiadać przedstawiciele wszystkich klubów radnych.

Na sesji Rady Gminy 15 marca w programie ponownie były te projekty uchwał. Tym razem komisje udało się powołać, ale tło było zaskakujące. Otóż 11 marca wojewoda wydał zarządzenie o wygaśnięciu mandatu Marii Markowicz - członkini Naszej Gminy. Radna była jednym z powodów obstrukcji, bo w grudniu, styczniu i lutym była wysuwana przez swój klub do komisji skarg i wniosków. Zarządzenie wojewody ma związek z postanowieniem Sądu Okręgowego w Szczecinie z 17 stycznia, który stwierdził nieważność wyboru M. Markowicz. Wybory w okręgu nr 12 (gdzie wygrała ona 20 głosami ze Zbigniewem Pobereszką) unieważniono, bo okazało się, że wydano wyborcom 20 nieostemplowanych kart. Protest wyborczy złożył pełnomocnik komitetu Anny Kusy-Kłos.

Klub radnych musi mieć minimum trzech radnych. Nasza Gmina przestała istnieć, bo Maria Markowicz straciła mandat, a Łukasz Mańkowski na ostatniej sesji głosował inaczej niż dwie jego koleżanki: Jadwiga Hasiuk i Agnieszka Smętek.

W tej nowej sytuacji na sesji 15 marca przystąpiono do wyborów obu komisji. Do komisji rewizyjnej Kamila Grzybowska (przedstawicielka ugrupowania wójt Anny Kusy-Kłos) zgłosiła czwórkę innych członków tej grupy: Agnieszkę Szefler, Zbigniewa Pałkę, Małgorzatę Łęczewską i Jana Rębacza. Z. Pałka zgłosił trójkę z nieistniejącego już opozycyjnego klubu: Łukasza Mańkowskiego, Agnieszkę Smętek (nie wyraziła zgody na kandydowanie) i Jadwigę Hasiuk. Trójka z grupy popierającej wójt otrzymała komplet głosów (po 14), Rębacz 13, a Mańkowski 12. Wszyscy oni weszli w skład komisji rewizyjnej. Nie udało się to J. Hasiuk, która dostała tylko 4 głosy przy 9 przeciwnych i 1 wstrzymującym się.

Do komisji skarg, wniosków i petycji Jan Rębacz zgłosił Kamilę Grzybowską, Bogusławę Siebert, Annę Zawadzką i Grzegorza Gunię (wszyscy z ugrupowania rządzącego). Z. Pałka ponownie zaproponował trójkę z opozycji, ale nikt z tych radnych nie zgodził się. Wszyscy kandydaci otrzymali komplet głosów (po 14) i weszli w skład komisji.

Okręg nr 12, w którym decyzją wojewody powtórzone wybory odbędą się 28 kwietnia, obejmuje sołectwa: Czarnówko, Marwice i Pacholęta.
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska