Dzisiaj jest czwartek, 27 lutego 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 15 z dnia 09.04.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jednak strajk!
Rezygnacja przewodniczącego
Rocznica forsowania i konferencja
Teatr przyszedł do szkoły
Wybory w Cedyni
Drugie miejsce w Warszawie
Piosenki z tekstem
Romantyczna grusza chce być słynna w Polsce
Sport

Teatr przyszedł do szkoły

Polska premiera monodramu „Krótka historia mojej triumfalnej porażki” miała miejsce 29 marca w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Chojnie. Wykonawcą był aktor teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt (UBS) Michał Kuczyński. Był to pierwszy pokaz tego przedstawienia w języku polskim (taką wersję opracowano oprócz niemieckiej), przygotowanego wraz z autorem i reżyserem Fredem Apkem. Po spektaklu twórcy rozmawiali z młodzieżą.

Spektakl w chojeńskiej szkole (fot. SP 1)

Polska matka i niemiecki ojciec po rozwodzie za mało troszczą się o syna. Zdzisław Krautmann szybko opuszcza dom rodzinny i szuka swojej życiowej szansy. Pragnie śpiewać, ma talent, a muzyka nie zna granic. Spotyka Selmę, swoją wielką miłość i nareszcie czuje się szczęśliwy. Jednak każdego dnia musi toczyć walkę o swoje szczęście i sukces. Czy producent muzyczny Xenon chce mu rzeczywiście pomóc, czy też, jak sądzi Selma, po prostu sprzedaje go w sposób typowy dla przemysłu rozrywkowego?

Michał Kuczyński podczas niemieckiej premiery 28 lutego
w Talsand-Gesamtschule w Schwedt

Dobrze znany w naszym regionie teatr UBS od wielu lat wykorzystuje fakt, że działa na niemiecko-polskim pograniczu, czego owocem są różne transgraniczne spektakle i przedsięwzięcia. Tradycją tej placówki jest też prezentowanie sztuk teatralnych w szkołach. Planuje się, że do końca obecnego sezonu oraz w następnym „Krótka historia mojej triumfalnej porażki” zaprezentowana zostanie w szkołach i domach kultury województwa zachodniopomorskiego jeszcze kilkanaście razy. Zainteresowane szkoły i nauczyciele mogą zgłaszać się do organizatora przedstawień w Polsce – Jakuba Gwita z Teatru Rozmaitości Gwitajcie w Szczecinie (tel. 501 126 414, e-mail: [email protected]). Niemiecka premiera odbyła się 28 lutego w Talsand-Gesamtschule w Schwedt.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska