Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 20 z dnia 14.05.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
26 maja wybieramy Europarlament
Dzień Europy z marszałkiem
Gdzie będzie Noc Muzeów?
Seria skarg w Trzcińsku
Godnie i zgodnie
Sztafeta dla Oskara
Trzcińskie roszady
Sport

Gdzie będzie Noc Muzeów?


I Noc Muzeów w Chojnie
Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” z Chojny w najbliższą sobotę 18 maja zainauguruje po raz pierwszy w tym mieście Noc Muzeów. To międzynarodowe wydarzenie, które od 1997 roku organizowane jest w kilkuset miastach Europy, a po 22 latach dołącza do nich Chojna.
Celem jest promowanie instytucji kultury, jakimi są muzea i galerie gromadzące i udostępniające swoje zbiory społeczeństwu. Corocznie w darmowym, nocnym ich zwiedzaniu biorą udział tysiące ludzi, dla których bardzo często jest to nie tylko wizyta w konkretnej placówce, ale także spotkanie z zabytkami i miejscami, które na co dzień nie są udostępniane zwiedzającym.
W Chojnie celem Nocy Muzeów (która odbywać się będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ratuszu) jest z jednej strony promowanie idei powołania w mieście placówki muzealnej, z drugiej – pokazanie, że za ideą stoją konkretne muzealia, mające stanowić podstawę wystaw i zbioru przyszłej placówki. Z tego powodu w programie chojeńskiej imprezy znajdzie się m.in. przedstawienie samej idei przyszłego muzeum. Poza tym będzie można zapoznać się z oryginalnymi, niezwykle cennymi starodrukami (np. kroniką miasta napisaną przez chojnianina Augustyna Kehrberga), monetami bitymi w mieście w okresie średniowiecza (XIV-wieczne denary chojeńskie), widokami Chojny od XVII do początków XX wieku, fotografiami i rzadkimi kartami pocztowymi z przełomu XIX i XX stulecia. Niewątpliwie wyjątkowe są też wspomnienia mieszkańców Chojny i okolicznych miejscowości, pisane na organizowany przez prof. Tadeusza Białeckiego konkurs „Dzieje Szczecińskich Rodzin”, trwający nieprzerwanie od 1969 roku. Wspomnienia zostaną wypożyczone z Książnicy Pomorskiej.

Litografia przedstawiająca nieistniejący chojeński odwach (wartownię).
Takie i inne rarytasy będzie można zobaczyć w Chojnie w sobotę

Wystawie towarzyszyć będą krótkie prelekcje przybliżające niektóre z prezentowanych zabytków, zaś zwieńczeniem Nocy Muzeów będzie nocne zwiedzanie kościoła Mariackiego z Michałem Gierkem, który o tej świątyni wie (prawie) wszystko. Wstęp wolny.
(rs)

Program (Chojna, 18 maja, Miejska Biblioteka Publiczna):
20.00 otwarcie I Nocy Muzeów, wprowadzenie do wystawy muzealiów ze zbiorów przyszłego muzeum
20.30-20.45 przedstawienie koncepcji muzeum w Chojnie (prof. Radosław Skrycki)
20.45-20.55 Stanisław Heropolitański czyta fragmenty pamiętników mieszkańców ziemi chojeńskiej – Andrzej Kostański: „Moje wspomnienia” (Chojna – Stoki)
21.30-21.45 prezentacja wspomnień mieszkańców ziemi chojeńskiej ze zbiorów Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (dr Agnieszka Borysowska)
21.45-21.55 Stanisław Heropolitański czyta fragmenty pamiętników mieszkańców ziemi chojeńskiej – Bolesław Bukowicz: „Na zachód marsz” (powiat okiem urzędnika)
22.30-22.45 prezentacja kroniki Chojny z 1724 r. Augustyna Kehrberga (Michał Gierke)
22.45-22.55 Stanisław Heropolitański czyta fragmenty pamiętników mieszkańców ziemi chojeńskiej – Władysław Stanisławski: „Oni otwarli drogę do Berlina. Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Chojnie”
23.00 nocne zwiedzanie kościoła Mariackiego z przewodnikiem (Michał Gierke)
24.00 projekcja pierwszego odcinka serialu „Pan Samochodzik i templariusze” (1971 r.)



W Trzcińsku już piąty raz
Już po raz piąty w Trzcińsku-Zdroju czeka nas Noc Muzeów. Organizatorami są: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcińsku-Zdroju. Impreza tym razem odbędzie się w piątek 17 maja w zabytkowym ratuszu, gdzie mieści się Urząd Miejski. Wstęp wolny.
Przewodnim tematem będą dzieje lokalnego rzemiosła i handlu. Dawniej w ratuszu funkcjonował dom kupiecki, w którym kupcy i rzemieślnicy wystawiali swoje produkty na sprzedaż. – Zabieramy Państwa w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Przywołamy czasy świetności miasta, kiedy średniowiecznymi traktami zjeżdżali do niego rzemieślnicy i kupcy, którzy na rynku miejskim podczas jarmarków i targów wystawiali swoje produkty – mówią organizatorzy.

Ratusz w Trzcińsku-Zdroju

Początek o godz. 17.30 (powitanie gości, wprowadzenie w tematykę). O 18 zacznie się sesja referatowa. Andrzej Krywalewicz opowie o szlakach wędrowców i kupców w okolicach Trzcińska, a Tadeusz Kołucki o miejscowych jarmarkach oraz życiu i zwyczajach dawnych mieszczan. Następnie Grzegorz Zwoliński zaprezentuje zmiany, jakim przez wieki ulegał wygląd ratusza i jak jego funkcje zmieniały się od domu kupców do siedziby rajców. O godz. 20 specjalną atrakcją będzie prezentacja Jolanty i Zbigniewa Turnauów, którzy na przykładzie funkcjonującej w pobliskich Baniewicach swej Winnicy Turnau opowiedzą, jak powstaje wino i jak wygląda praca w takim miejscu.
W programie Nocy Muzeów jest też zwiedzanie budynku ratusza, wystawy (m.in. o Janie Koryckim – ostatnim szewcu w Trzcińsku-Zdroju), blok zabaw dla najmłodszych, a także jarmark książki, na którym można będzie wymienić się książkami lub oddać te, które zalegają na półkach. Koniec imprezy zaplanowano na godz. 23.



Podróż w przyszłość i muzyka przyrody


Muzea kojarzą się z przeszłością, a tymczasem Muzeum Regionalne w Cedyni w najbliższą sobotę 18 maja chce przenieść nas do... przyszłości. Już od godz. 14 na placu Wolności rozpocznie się tam Noc Muzeów, a w jej ramach Mobilne Studio Wirtualnej Rzeczywistości VRR bezpłatnie zaoferuje np. spotkanie oko w oko z wielorybem na dnie oceanu. Będzie też można pofrunąć wśród wieżowców futurystycznego miasta, zaprzyjaźnić się z wirtualnym robotem czy przygotować najsmaczniejszą komputerową sałatkę owocową.

Michał Zygmunt - łowca dźwięków przyrody

Natomiast wieczorem, o godz.19.30, w cedyńskim muzeum odbędzie się koncert przyrody polskiej. To prezentacja najpiękniejszych odgłosów przyrody, zawierająca m.in. dźwięki wydawane przez krę na rzece czy wielkie kolonie dzikiego ptactwa, słowicze trele, jelenie na rykowisku aż po bałtycką przyrodę. Duża część nagrań realizowana była w naszym rejonie. Autorem prezentacji jest Michał Zygmunt - gitarzysta i kompozytor zafascynowany odkrywaniem dawnych światów oraz zbieraniem dźwięków natury. Nagrał 11 płyt solo i we współpracy ze znakomitymi muzykami, autor muzyki teatralnej, filmowej i ilustracyjnej, twórca słuchowisk, laureat nagrody Emocje 2015 Radia Wrocław Kultura w kategorii muzyka. Pomysłodawca serii Odra Guitars – instrumentów zbudowanych wyłącznie z drzew rosnących nad Odrą.



Europejska Noc Muzeów także w Gryfinie
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie zaprasza w sobotę w godzinach 18-22 na specjalną ekspozycję prezentowanych tam właśnie obrazów gryfinianki Elżbiety Stasiak. Jednak wystawa zostanie powiększona o obrazy, które będzie można zobaczyć tylko tego jednego dnia. Dodatkowo będzie okazja do osobistego poznania autorki. Wstęp wolny.

Elżbieta Stasiak

Mówi autorka: - Są obrazy, za którymi tęsknimy... Są to te kadry, które wracają do nas z większą intensywnością, chcą nam coś jeszcze przypomnieć, powiedzieć, odtworzyć, snuć marzenia, nadzieje i nasze skryte zapisy, jedyne... Idąc za tym rozmarzeniem, pozwolę sobie na wyciągnięcie z regału tych obrazów, które zatrzymałam, aby mieć wgląd do wspomnień zapisanych w barwach.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska