Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 27 z dnia 02.07.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Groźny pożar
Już po absolutoriach i tylko w Gryfinie negatywnie
Pieniądze na łódź dla strażaków
Dużo wojów i kramów
Nowa palisada
Celińska i Trupięgi
Zostały mu niespełna trzy kilogramy życia
Sport

Celińska i Trupięgi


Chojeńskie Lato Kulturalne to cykl imprez, które Centrum Kultury organizuje w tym roku zamiast dotychczasowych jednorazowych Dni Chojny. Pierwsze wydarzenie czeka nas już w najbliższą niedzielę 7 lipca na placu koło ratusza. Od godz. 14 trwać tu będzie Festiwal Smaku, na który organizatorzy zapraszają stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, restauracje, rękodzielników, mieszkańców. W programie m.in. konkurs na okolicznościową dekorację stołu.

Stanisława Celińska (fot. Piotr Grzybowski)

O godz. 15.45 nastąpi otwarcie wystawy chojnianki Beaty Rolak pt. „Barwy regionu”.
O 16 zacznie się blok koncertowy. Najpierw wystąpi Stanisława Celińska z zespołem. To słynna polska aktorka i pieśniarka. Zawodowo związana z warszawskimi teatrami, a w kinie debiutowała u boku Daniela Olbrychskiego w „Krajobrazie po bitwie” Andrzeja Wajdy (1970, nagroda aktorska w Łagowie). Ponownie u Wajdy wystąpiła w nominowanych do Oscara „Pannach z Wilka”, w „Pannie Nikt” i w „Katyniu”. U Stanisława Barei zagrała w „Nie ma róży bez ognia”, „Alternatywy 4” i „Zmiennikach”. W kinie widzieliśmy ją jeszcze m.in. w „Nocach i dniach” i w kultowej komedii J. Machulskiego „Pieniądze to nie wszystko”. Za rolę w „Spisie cudzołożnic” J. Stuhra otrzymała nagrodę na festiwalu w Gdyni. Miłośnicy telewizyjnych tasiemców znają ją też z różnych seriali („Złotopolscy”, „Bulionerzy”, „Barwy szczęścia” i in.). Celińska jest laureatką mnóstwa nagród aktorskich, ale nie tylko, bo na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 2016 roku otrzymała Złoty Mikrofon, a w 2019 r. zdobyła Fryderyka w kategorii muzyka poetycka za płytę „Malinowa...”, na której nie tylko śpiewa, ale jest też autorką tekstów.

Trupięgi w Chojnie w 2017 roku (fot. rr)

O godz. 18 na Chojeńskim Lecie Kulturalnym zaśpiewa w niedzielę Katarzyna Matuszewska z Chojny, a o 19 Maciej Mazur - wokalista pochodzący z Krzymowa, mający na koncie udany występ w telewizyjnym programie „The Voice of Poland”. Wieczór zakończy o godz. 21 zespół Trupięgi z Sulęcina, klimatycznie śpiewający poezję Leśmiana. W składzie grupy jest pochodzący z Chojny Jurek Hippmann. Trupięgi występowały już w Chojnie w grudniu 2017 roku. Tym razem organizatorzy zachęcają, by przyjść z kocami, świeczkami lub lampionami.

Centrum Kultury już teraz w ramach Chojeńskiego Lata Kulturalnego zapowiada na wieczór 18 sierpnia występ Roberta Kasprzyckiego - krakowskiego poety, pieśniarza, kompozytora, gitarzysty. Nieczęsto zdarza się, by piosenki literackie stawały się dużymi przebojami, a tak było z utworami Kasprzyckiego (choćby pamiętne „Niebo do wynajęcia” czy „Mam wszystko, jestem niczym”).
Mówi koordynator wydarzenia Sławomir Błęcki: – Koncert Roberta Kasprzyckiego będzie dobrą okazją do zaprezentowania także naszej rodzimej twórczości. Zatem wszyscy młodzi i starsi, którzy tworzycie i śpiewacie poezję, 18 sierpnia, przed koncertem Roberta, będziecie mieli możność wyśpiewania tego, co Wam w duszach gra. Piszcie i zgłaszajcie się messengerem na priv lub do Centrum Kultury.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska