Piknik i zbiórka dla Ilony
Załoga Sebastianka dziękuje

SPORT

Juniorki z medalami mistrzostw Polski
Dwa medale przywiozły juniorki Hermesa Gryfino z rozgrywanych w dniach 3-5 lipca w Raciborzu mistrzostw Polski U20 w lekkiej atletyce. Brązowy medal w skoku wzwyż, tak jak przed rokiem, zdobyła Weronika Stefaniuk, uzyskując również identyczny wynik 168 cm. Mistrzynią Polski została Wiktoria Miąso z Rzeszowa z doskonałym rezultatem 180 cm. Srebrny krążek w trójskoku wywalczyła ubiegłoroczna mistrzyni Polski Aleksandra Kwiecień, skacząc na odległość 12,28 m. O 8 cm pokonała ją Klaudia Nazarowicz z Węgorzewa. Oli należą się wielkie słowa uznania, bo od pół roku leczy uporczywą kontuzję stawu skokowego i w mistrzostwach wystartowała praktycznie bez treningu - z obawą, czy uzyska przyzwoity wynik. Udało się, a teraz chyba nie obejdzie się bez operacji.

Aleksandra Kwiecień i Weronika Stefaniuk

W chodzie na 10 km Michalina Zembik zajęła bardzo dobre 6. miejsce, poprawiając o dwie pozycje ubiegłoroczny występ.
(tw, fot. Hermes)

Piękny jubileusz
W Starym Objezierzu (gm. Moryń) w sobotę odbył się coroczny festyn, którego głównym wydarzeniem był jubileuszowy XX Bieg Integracyjny o Puchar Rady Sołeckiej. Kobiety pokonywały trasę długości około 4,8 km, a mężczyźni dwie takie pętle, czyli około 9,6 km. W tym roku w biegu wystartowało 145 osób, a w marszu nordic walkingu ponad 20.

Najlepsza trójka pań. W środku zwyciężczyni Beata Białek, z lewej Aneta Szar, z prawej Liliana Żmija (fot. tw)

Wśród kobiet, zgodnie z przewidywaniami, zdecydowane zwycięstwo odniosła Beata Białek z Żarczyna - reprezentantka Klubu Biegacza Hermes Gryfino, uzyskując czas 19:55 s. Wyprzedziła o ponad 1,5 min Anetę Szar z Dębna i o prawie 2 min Lilianę Żmiję ze Zwierzyna (woj. lubuskie). Wśród mężczyzn triumfował ziomek Beaty Białek - Andrzej Pańko w czasie 33:48, pokonując drugiego na mecie Tomasza Osowskiego z Dębna o równą minutę i Dariusza Filipowskiego ze Szczecina, który zameldował się na mecie w czasie 35:34 sek. Marsz nordic walkingu wygrał Mirosław Bielański ze Stargardu.
Najlepszymi zawodnikami ze Starego Objezierza byli: Grażyna Matuszczyk i Marcin Florczak, a najszybsi z gminy Moryń to: Agnieszka Poręba i Hubert Kwiecień. Największą różnicę wiekową odnotowano między 10-letnią Marceliną Borodyn ze Szczecina (startującą w nordic walkingu) i 73-letnim Eugeniuszem Skibą z Gorzowa.

Andrzej Pańko (fot. rr)

To był piękny jubileusz z tej racji, iż tak niewielka wioska potrafiła nieprzerwanie przez 20 lat organizować wspaniałą imprezę. Corocznie piszemy o niej w samych superlatywach, podziwiając wzorową organizację, serdeczną, rodzinną atmosferę i wielkie zaangażowanie lokalnej społeczności. W tym roku głównym organizatorem było miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, wspierane oczywiście przez Radę Sołecką, strażaków, władze Morynia, radnych czy też Miejski Ośrodek Kultury, a także inne zaprzyjaźnione organizacje i osoby. Z funkcji spikerek doskonale wywiązały się moryńskie radne: Katarzyna Potapińska i Iwona Hirt. Obydwie panie z dużym refleksem i swobodą relacjonowały przebieg imprezy, stwarzając radosną atmosferę.

Mirosław Bielański wygrał nordic walking
(fot. rr)

Inicjatorem biegu i jego główną siłą sprawczą był w przeszłości radny kilku kadencji w gminie Moryń, a obecnie radny powiatowy Jerzy Domaradzki. Dodajmy, że nigdy w Starym Objezierzu nie pobiera się od zawodników opłaty startowej, a mimo to każdy otrzymuje pamiątkowy medal, koszulkę, posiłek. Są też puchary dla najlepszych, nagrody rzeczowe i sporo upominków losowanych wśród uczestników. Kto ma wyobraźnię, ten wie, ile trudu muszą ponieść organizatorzy, żeby temu podołać. Podczas dekoracji nie zapomina się o miejscowych zawodnikach. Honorowani są najlepsi ze Starego Objezierza, a także z gminy Moryń. W ramach integracji pokoleń nagradza się też najstarszego i najmłodszego uczestnika biegu.
Muzyczną ozdobę festynu zapewniła młoda i utalentowana wokalistka z Przyjezierza Wanesa Adamska.
Tadeusz Wójcik

Górscy kolarze w Stokach
Kolejną rundę kolarskiej Zachodniej Ligi MTB rozegrano w niedzielę w lesie koło Stoków (gm. Chojna). Megadystans 50 km wygrał Paweł Piotrowicz ze Szczecina z czasem 2:03:54. Dwa kolejne miejsca zajęli Niemcy: Marco Hantschel (2:04:00) i Christoph Hopp (2:04:12). Najlepszą z pań była Iwona Rychlewska z Kołobrzegu (2:36:14).
Na dystansie mini (25 km) zwyciężył Łukasz Michalski ze Szczecina (1:02:30). Drugi był Bartosz Wentland ze Zbąszynka (1:04:54), a trzeci Adrian Zimny ze Stobna (1:04:55).

Chińscy siatkarze w Widuchowej
Podczas niedawnego Jarmarku Widuchowskiego nie brakowało mocnych akcentów międzynarodowych. Jednym z nich był 22 czerwca udział w turnieju siatkówki zawodników chińskich z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Ich drużyny zajęły dwa pierwsze miejsca, wyprzedzając gospodarzy.