Dzisiaj jest czwartek, 01 października 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 32 z dnia 06.08.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rekordowy Pol’and’Rock
W trzcińskim tunelu nadal bez światełka
Jaśniej na przejściach, ale jeździmy niebezpiecznie
Spór o obwód szkolny
Rewizyjna nadal bez opozycji
ChLK kolejny raz
Proboszcz odchodzi
Sport

Jaśniej na przejściach, ale jeździmy niebezpiecznie

Według najnowszego raportu Instytutu Transportu Samochodowego aż 85 procent polskich kierowców przejeżdża przez przejścia dla pieszych z niedozwoloną prędkością, a poza terenem zabudowanym nawet 90 proc. Nic więc dziwnego, że w 2018 roku doszło aż do 803 śmiertelnych potrąceń, w tym 271 na pasach. Te dane są gorsze niż w poprzednich latach i gorsze niż w Europie Zachodniej. Mimo zanotowanej tendencji spadkowej Polska w Unii Europejskiej jest w pierwszej piątce krajów z największą liczbą śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. W ub. roku wskaźnik ten wyniósł u nas 76 zabitych na milion mieszkańców. Najlepiej jest w Wielkiej Brytanii (zaledwie 28), Danii (30), Irlandii (31) i Szwecji (30). Gorzej niż w Polsce jest jedynie w: Rumunii (96), Bułgarii (88), na Łotwie (78) i w Chorwacji (77).

W Chojnie doświetlono m.in. przejście na drodze krajowej przy ul. Bolesława Chrobrego

Brawura (czy raczej bezmyślność) kierowców jest główną przyczyną tych tragedii, a znacznie rzadziej – co wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego – nieostrożność pieszych. Jednak obowiązkiem administratorów dróg i gospodarzy miast jest eliminowanie czynników, które dodatkowo jeszcze zwiększają ryzyko wypadków. Chodzi tu przede wszystkim o poprawę stanu jezdni, a także o lepsze oświetlenie przejść dla pieszych.

Cieszy więc, że w Chojnie, na zlecenie władz gminy, firma Enea Oświetlenie zakończyła montaż lamp przy paru przejściach. Wytypowano te, na których jest szczególnie duże natężenie ruchu i potencjalnie największe zagrożenie dla pieszych: na ul. Kościuszki, Bałtyckiej i Bolesława Chrobrego. Gmina zapowiada co roku doświetlanie kolejnych przejść.

Duży udział w tych przedsięwzięciach ma zastępca burmistrza Marcin Pisanko, który jeszcze przed wyborami, nie pełniąc żadnej funkcji we władzach, zaangażował się w poprawę oznakowania przejścia na drodze krajowej przy ul. Bałtyckiej, którędy codziennie chodzi do szkoły wiele dzieci.
(rr, fot. Urząd Miejski)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska