Dzisiaj jest czwartek, 01 października 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 32 z dnia 06.08.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rekordowy Pol’and’Rock
W trzcińskim tunelu nadal bez światełka
Jaśniej na przejściach, ale jeździmy niebezpiecznie
Spór o obwód szkolny
Rewizyjna nadal bez opozycji
ChLK kolejny raz
Proboszcz odchodzi
Sport

Spór o obwód szkolny

Radni w Widuchowej na sesji 25 lipca podjęli uchwałę o ustaleniu sieci prowadzonych przez gminę publicznych szkół podstawowych i ich obwodów. Poprzednia taka uchwała traci ważność z końcem sierpnia. Najważniejsza zmiana dotyczy dzieci z Rynicy, które do tej pory zapisywano do podstawówki w Widuchowej, a teraz objął je obwód SP Krzywin. Część rodziców z Rynicy zaprotestowała. 15 z nich jest za pozostawieniem dotychczasowego stanu, a 2 opowiedziało się za zmianą.

Projekt uchwały pozytywnie zaopiniowało Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Na sesji sekretarz gminy Andrzej Stachura wyjaśnił, że uchwała obejmie od początku września jedynie uczniów klasy I, natomiast nie dotyczy dzieci, które wcześniej zaczęły już naukę w Widuchowej. Likwidacja gimnazjów wymaga modyfikacji planu dowozów uczniów, a po wprowadzeniu zmian w obwodach zmniejszy się liczba koniecznych do przejechania kilometrów. Sekretarz podkreślił, że dzieci będą miały identyczne warunki, a tegoroczne wyniki nauczania w szkole w Krzywinie są zdecydowanie lepsze niż w Widuchowej.

– Nie rozumiem, dlaczego głos rodziców nie był dla Państwa ważny – zwróciła się do Rady Gminy na sesji radna z Rynicy Jadwiga Hasiuk (przewodnicząca opozycyjnego klubu Nasza Gmina). Jeszcze przed sesją w piśmie do wójt Anny Kusy-Kłos napisała: „Jako rodzice jesteśmy pełni obaw, a nikt z urzędników nie udał się do nas w celu konsultacji, aby nas uspokoić, że nasze dzieci będą pod dobrą opieką”. A co będzie, gdy rodzice mają już jedno dziecko w szkole w Widuchowej, a drugie będzie musiało uczyć się w Krzywinie? Sekretarz A. Stachura wyjaśnił, że rodzice mogą zapisać dziecko do szkoły wybranej przez siebie.

Na 11 obecnych na sesji radnych za uchwałą głosowało 8, a przeciw 3 (Jadwiga Hasiuk, Maria Markowicz i Agnieszka Smętek, czyli cały klub Nasza Gmina). Sieć obwodów od września wyglądać będzie następująco: Szkoła Podstawowa w Widuchowej: Bolkowice, Czarnówko, Dębogóra, Lubicz, Lubiczyn, Marwice, Ognica, Pacholęta, Widuchowa, Widuchowa-Stacja, Widuchówko. Szkoła Podstawowa w Krzywinie: Kłodowo, Kiełbice, Krzywin, Krzywinek, Pąkowo, Polesiny, Rynica, Wilcze, Żarczyn, Żelechowo.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska