Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 27.08.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Trwa rozbudowa szpitala
Trasa rowerowa z Cedyni do Osinowa
Gotyk i muzyka
W Polsce nie słucha się tekstów
ProForma na koniec lata
Historia dawniejsza i nowsza
Sport

Trasa rowerowa z Cedyni do Osinowa

List intencyjny inicjujący pierwszy etap budowy ścieżki rowerowej między Cedynią a Osinowem Dolnym podpisano 12 sierpnia w cedyńskim Urzędzie Miejskim. W akcie tym uczestniczyli: wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj, wicestarosta powiatu gryfińskiego Ewa Dudar i burmistrz Adam Zarzycki. Sześciokilometrowa trasa planowana jest wzdłuż odcinka drogi wojewódzkiej nr 124 oraz po nasypie dawnej linii kolejowej Bad Freienwalde – Cedynia. Zadanie realizować ma gmina.

Adam Zarzycki, Ewa Dudar i Tomasz Sobieraj

Jak oznajmili przedstawiciele cedyńskiego urzędu, „dzięki odbudowie dobrych relacji na linii gmina – powiat – Urząd Marszałkowski ta długo oczekiwana inwestycja nabiera już realnych kształtów”.

List intencyjny zakłada współpracę sygnatariuszy, ich zaangażowanie merytoryczne przy realizacji przedsięwzięcia, wzajemne wsparcie i wymianę informacji. – Cedynia wysyła wyraźny sygnał, że tworzony przez nas produkt turystyczny, jakim są trasy rowerowe, to olbrzymia szansa na rozwój turystyki w tych mniej odwiedzanych, ale niezwykle pięknych miejscach Pomorza Zachodniego. Im więcej ciekawych miejsc będzie wzdłuż szlaków, im większa oferta będzie czekała na rowerowych turystów, tym większy ruch uda się wygenerować – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

A tych ciekawych miejsc tu nie brakuje: w samej Cedyni klasztor cysterek z XIII wieku czy XIX-wieczna wieża widokowa, a potem po drodze piękne wrzosowiska i Góra Czcibora. W Osinowie można przekroczyć granicę na Odrze i jechać dalej licznymi niemieckimi szlakami rowerowymi. Jeden z nich prowadzi wzdłuż Odry i dotrzeć nim można do nieczynnego obecnie mostu Neurüdnitz/Siekierki, na którym do końca 2021 roku ma powstać ścieżka pieszo-rowerowa, łącząca się z istniejącą już malowniczą Trasą Pojezierzy Zachodnich. Rowerzyści mogą jechać nią przez Klępicz, Przyjezierze, Godków do Trzcińska-Zdroju, a w niedalekiej przyszłości aż do wschodnich rubieży województwa.

Planowana ścieżka ma znaczenie nie tylko turystyczne, ale i komunikacyjne. – Umożliwi dojazd do Cedyni od strony granicy polsko-niemieckiej w Osinowie Dolnym, gdzie znajdują się liczne miejsca pracy. Ponadto skomunikuje Cedynię z Trasą Pojezierzy Zachodnich – mówi burmistrz Zarzycki.
– Ta decyzja to nie tylko świetna wiadomość dla miłośników rowerów. Miasto stanie się dostępne dla licznych turystów poruszających się po niemieckich szlakach rowerowych. Wielu będzie szukało posiłku czy noclegu, warto to wykorzystać i przygotować ofertę dedykowaną miłośnikom rowerowych wycieczek – uważa wicemarszałek województwa T. Sobieraj.

Przechodząca przez gminę Cedynia Trasa Pojezierzy Zachodnich to część dużej sieci rowerowych szlaków Pomorza Zachodniego, wraz z Trasą Starego Kolejowego Szlaku, Trasą Zielonego Pogranicza (część Blue Velo) i Velo Baltica. Buduje ją samorząd naszego województwa, a wkrótce sieć będzie liczyła 1100 km, bo nowo budowane odcinki łączą się ze ścieżkami już zbudowanymi lub budowanymi przez lokalne samorządy. W ubiegłym roku odpowiadający za większość tych inwestycji Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich zbudował blisko 110 km tras. W bieżącym roku zaplanowano rozpoczęcie budowy i oznakowanie ponad 270 km oraz przygotowanie dokumentacji na kolejne 483 km.
(rr, fot. UM Cedynia)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska