Dzisiaj jest czwartek, 27 lutego 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 10.09.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Prośba o przebaczenie
Międzynarodowe manewry w Chojnie
Urodzinowy Dzień Zabytków
Wojewódzka starościna
Zamczyska czar, rycerstwa gwar
Zamczysko odkryte
„Norymberga” w Schwedt
Sport

Urodzinowy Dzień Zabytków


Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita zaprasza wszystkich przyjaciół i sympatyków, a także mieszkańców regionu 21 września (sobota) na tegoroczny Dzień Zabytków. Początek o godz. 12.30. Przy okazji chcemy wspólnie z Wami świętować nasze 10. urodziny.

Impreza będzie miała charakter festynu odbywającego się na trawniku przed chojeńskim kościołem Mariackim. Jego uczestnicy (dzieci, młodzież i dorośli) będą nie tylko widzami, ale będą mieli okazję do uczestnictwa w najróżniejszych działaniach, takich jak: aktywne formy zwiedzania, warsztaty rękodzielnicze czy gry związane tematycznie z Chojną.
Chcemy zaprezentować uczestnikom sposoby niekonwencjonalnego, atrakcyjnego poznawania miasta, takie jak: gra miejska polegającą na samodzielnym rozwiązywaniu zagadek dotyczących chojeńskich zabytków (z udziałem dwu- lub trzyosobowych zespołów) czy oprowadzanie tematyczne „Chojna w latach trzydziestych XX w. i dzisiaj” z wykorzystaniem starych zdjęć i pocztówek, którą poprowadzi ich kolekcjoner i znawca historii miasta prof. Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Agnieszka Madej ze Stowarzyszenia Nadodrzańskie Klimaty z Widuchowej, instruktorka nordic walkingu, sędzia międzynarodowa, uznana przez sędziów za arcymistrza techniki, poprowadzi spacer nordic walkingu wokół miasta z instruktażem dla początkujących kijkarzy i we współpracy z przewodnikiem opowiadającym o mijanych zabytkach.
Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus zorganizuje stanowisko strzelania z zabytkowych łuków. Będzie też możliwość zrobienia sobie zdjęcia w średniowiecznym stroju na tle gotyckich elementów architektonicznych.
We współpracy z Biurem Dokumentacji Zabytków w Szczecinie przeprowadzone zostaną warsztaty dotyczące tradycyjnego budownictwa ryglowego, a Towarzystwo Wszechstronnego Rozwoju Collegium ze Szczecina (mające doświadczenie w prowadzeniu niekonwencjonalnych projektów edukacyjnych dla dzieci) i wolontariusze ze stowarzyszenia Terra Incognita przygotują stoiska, w których będzie można poznać dawne techniki rękodzielnicze i samodzielnie wykonać pamiątki z festynu.

Będą też inne atrakcje, takie jak gra planszowa i puzzle z chojeńskimi zabytkami. Dorosłych zaprosimy do stoiska, w którym nabyć będzie można książki na temat naszego regionu i jego historii.
O poczęstunek zadba Koło Gospodyń Wiejskich Krzymowianki z Krzymowa, które w kuchni polowej przygotuje bezpłatną grochówkę, a także prowadzić będzie Kawiarenkę pod Wieżą, oferując domowe ciasto i napoje.

Akcentem podkreślającym jubileusz 10-lecia stowarzyszenia Terra Incognita będzie wielki tort urodzinowy, którym chcemy poczęstować uczestników festynu.
Wieczorem zapraszamy do kościoła Mariackiego na spotkanie jubileuszowe. W programie m.in.: otwarcie wystawy fotograficznej „Chojna z lotu ptaka” (przygotowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Lotniczym Stratus) oraz na debata na temat obecnego stanu i przyszłości chojeńskich zabytków z udziałem m.in. władz miasta, wojewódzkiego konserwatora zabytków i przedstawiciela Fundacji Odbudowy Kościoła Mariackiego.

Dzień Zabytków zakończy się akcentem muzycznym w formie kameralnego koncertu muzyki dawnej o godz. 19 w kościele Mariackim w ramach X Jubileuszowego Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku”. Organizatorem koncertu jest Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina, a zagra zespół Tubicinatores Gedanenses z Gdańska.


Liczba uczestników gry miejskiej, aktywnych form zwiedzania i warsztatów rękodzielniczych jest ograniczona. Dlatego prosimy chcących zapewnić sobie miejsce o wcześniejsze zgłaszanie się do koordynatorki projektu Magdy Ziętkiewicz ([email protected], tel. 600 038 222).
(mz)


Godzinowy program imprezy zamieścimy w następnym numerze

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska