Dzisiaj jest czwartek, 27 lutego 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 10.09.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Prośba o przebaczenie
Międzynarodowe manewry w Chojnie
Urodzinowy Dzień Zabytków
Wojewódzka starościna
Zamczyska czar, rycerstwa gwar
Zamczysko odkryte
„Norymberga” w Schwedt
Sport

„Norymberga” w Schwedt

W najbliższy piątek 13 września w Teatrze Uckermärkischen Bühnen (UBS) w Schwedt odbędzie się niemiecka prapremiera dramatu Wojciecha Tomczyka pt. „Norymberga”. Sztuka prezentowana jest w języku niemieckim z polskimi napisami.
Ten thriller polityczny to próba rozliczenia z najnowszą historią Polski. Emerytowany pułkownik PRL-owskich służb specjalnych udziela wywiadu młodej, ambitnej dziennikarce. W trakcie rozmowy okazuje się, że życiorys pułkownika-szpiega związany jest ściśle nie tylko z powojenną historią Polski, ale i z życiem osobistym dziennikarki. Wywiad stopniowo zamienia się w pełną napięcia i kontrowersji debatę na temat komunistycznych zbrodni, polityki, przemian w kraju. Pułkownik od początku zmierza przy tym do konkretnego celu: domaga się kary za swe przestępstwa, chce być pociągnięty do odpowiedzialności, chce procesu sądowego, chce własnego „procesu norymberskiego”. A młoda dziennikarka ma napisać akt oskarżenia.

(fot. Udo Krause)

„Norymberga“ na deskach teatru w Schwedt inscenizowana jest przez reżyserkę Sonię Hilberger nie tylko jako opowieść o polskiej historii i Polakach, ale także jako uniwersalna historia o europejskich doświadczeniach i ludzkiej naturze.

Autor sztuki Wojciech Tomczyk jest scenarzystą filmowym i teatralnym, a opublikowana w 2006 roku „Norymberga” przyniosła mu międzynarodowe uznanie. Sztuka zaprezentowana została w 2007 roku w Teatrze Telewizji w reżyserii Waldemara Krzystka (z Januszem Gajosem w roli głównej), a następnie w kilku polskich teatrach i jako adaptacja filmowa w Estonii. Aktualnie przygotowywana jest filmowa wersja „Norymbergii” w Wielkiej Brytanii. Dramat uzyskał wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę ministra kultury RP, nagrody na kilku międzynarodowych festiwalach teatralnych i podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych na Białorusi (w 2009 roku).
Premiera w Schwedt: 13 i 14 września o godz. 19.30 (sala intimes theater). Kolejne przedstawienia o tej samej godzinie: 21 września, 4 i 17 października, a 26 października o 19. Wszystkie przedstawienia są z napisami w języku polskim.  Bilety nabyć można w kasie teatru (od wtorku do piątku w godz. 12-20), tel. 0049 3332 538 111.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska