Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 12.11.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
A mur runął...
Historia, pionierzy i patriotyczne pieśni
Jednogłośnie za opłatami
Kończą dach
Miliony dla Morynia
Kamień z brukiem
„Piękna i Bestia” dla polskich i niemieckich dzieci
Sport

A mur runął...

Równo 30 lat temu przestał istnieć Mur Berliński. 15 lat temu odnotowaliśmy to w „Gazecie Chojeńskiej”, publikując zdjęcia wykonane w listopadzie 1989 roku w Berlinie przez chojnianina Artura Żurawskiego. Wkrótce po powstaniu gazety został on naszym współpracownikiem, a potem ukończył Filmówkę w Łodzi i pracuje jako autor zdjęć do wielu filmów fabularnych i dokumentalnych w kraju i za granicą.



Artur nie tylko robił zdjęcia, ale miał też swój dosłowny udział w obalaniu Muru Berlińskiego

Tak na berlińskich ścianach
dziękowano wtedy Gorbaczowowi

Oto, co napisaliśmy 15 lat temu:

15 lat temu, w listopadzie 1989 r., runął Mur Berliński – ostatni relikt starego porządku w Europie. Był to rok ważny dla Niemców, ale jeszcze ważniejszy dla Polaków. To wtedy tak naprawdę zakończyła się dla nas II wojna światowa, bo dopiero wówczas odzyskaliśmy suwerenność, którą straciliśmy w 1939 roku. Zaczęliśmy budować Trzecią Rzeczpospolitą – swoje wolne i demokratyczne państwo.
Mur Berliński był najbardziej wyrazistym symbolem podziału Europy i świata na dwa wrogie bloki. Otwarta została droga nie tylko do zjednoczenia Niemiec, ale i Europy. W obaleniu Muru znaczący udział miała Polska, od której zaczęły się historyczne zmiany. Z kolei bez zburzenia tej złowrogiej budowli niemożliwe byłoby poszerzenie Unii Europejskiej, której członkami staliśmy się w tym roku [2004].
„Gazeta Chojeńska” z 17 listopada 2004

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska