Dzisiaj jest czwartek, 27 lutego 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 47 z dnia 19.11.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Będzie centrum przesiadkowe
Kto dostał Bociana?
Gwałty i marzenia, czyli czym jest wojna
Gryfino znów roztańczone
Test na cierpliwość
Nowa wystawa w Trzcińsku
Sport

Kto dostał Bociana?


W siedzibie gryfińskiego starostwa 14 listopada wręczono tegoroczne Bociany, czyli nagrody starosty za promocję powiatu. Była to czternasta edycja tej nagrody. Oto laureaci w poszczególnych kategoriach.


KULTURA
Jerzy Romaniuk – gryfiński pionier, kombatant i sybirak, aktor Teatru Eliksir, autor wierszy i wspomnień.

Jerzy Romaniuk i starosta Wojciech Konarski

Pozostali nominowani w tej kategorii: Aleksandra Bałachowska-Jagusz – śpiewaczka operowa, prowadzi pracownię wokalną w Centrum Kultury w Chojnie; Teatr Eliksir – złożony z gryfińskich seniorów.

SPORT
Sara Kierul – chojnianka, bramkarka reprezentacji Polski dziewcząt do lat 17 w piłce nożnej.
W sporcie nominowani byli ponadto: Bański Klub Piłkarski Iskra Banie oraz Jacek Gołuch i Anna Grzelak – warcabiści z SOSW Chojna.

Sara Kierul

PRO PUBLICO BONO
Michał Kijo – 26-latek z Mieszkowic który bardzo zaangażował się w pomoc ofiarom wybuchu i pożaru kamienicy w swym mieście jesienią ub.r. Wzruszony laureat oznajmił, że ta nagroda to rekompensata dla jego rodziców za to, że w wieku szkolnym sprawiał im sporo kłopotów. Zaprosił na scenę burmistrza swego miasta Andrzeja Salwę.
Nominowani byli: Koło Gospodyń Wiejskich Krzymowianki i Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Jesteśmy” w Chojnie.

Michał Kijo

PRZEDSIĘBIORCA ROKU
Firma Dzosik Dariusz Josik z Chojny – działa od 6 lat w branży budowlano-instalatorskiej.
Pozostali nominowani: Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Gryfinie i firma Vreespol z Gogolic.

Dariusz Josik


Bociany wręczał starosta Wojciech Konarski. Poprosił o uczczenie chwilą ciszy dwóch zmarłych zdobywców tej nagrody: ks. Bronisława Kozłowskiego (2008) i Marka Kozaneckego (2015). We wszystkich edycjach Bociana otrzymało już 78 laureatów.

Zanim poznaliśmy ostateczne rozstrzygnięcia, o niezwykłym Teatrze Bomba Bomba mówiła jego szefowa Violina Janiszewska. Grupa działa w Gryfinie od 2014 roku i składa się z aktorów niepełnosprawnych intelektualnie, a w 2017 roku zdobyła Bociana. V. Janiszewska mówiła, jakim emocjonującym wydarzeniem był dla członków w czerwcu br. lot do Londynu na teatralny festiwal.

Muzycznymi przerywnikami gali Bocianów były piosenki w wykonaniu młodego gryfińskiego wokalisty Łukasza Tokarskiego z towarzyszeniem Kacpra Michalskiego na saksofonie.

Kapituła oceniająca kandydatów pracowała w składzie: przewodniczący Henryk Kaczmar – członek Zarządu Powiatu, Aleksandra Misiuna-Gólcz (radna Rady Powiatu), Arkadiusz Augustyniak (wójt Bań), Barbara Ignaczak (zastępca burmistrza Trzcińska-Zdroju), Małgorzata Karwan (zastępca burmistrza Cedyni), Ewa Sznajder (sekretarz gminy Gryfino), Beata Erlich-Błaszczyk z Urzędu Gminy Stare Czarnowo oraz Monika Baczyńska-Padjasek z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Gryfinie.

Podczas uroczystości wręczono też nagrody laureatom konkursu fotograficznego „Powiat gryfiński w obiektywie”. Część najlepszych zdjęć zdobić będzie kalendarz na 2020 rok.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska