Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 48 z dnia 26.11.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Bronią Kostrzyneckiego Rozlewiska
Miasto jak z bajki
12 stycznia kolejny Finał WOŚP
Drugi kawałek murów na finiszu
Będzie nowy Rocznik
Jak to było zaraz po wojnie?
Non omnis moriar
Nawodna w Atenach
Sport

Jak to było zaraz po wojnie?

Wystawa „Gryfino powojenne” otwarta została oficjalnie 20 listopada na gryfińskim placu Barnima. Przygotowała ją tutejsza Biblioteka Publiczna.

Oglądać można zdjęcia, fragmenty wspomnień i dokumenty wykonane po 1945 roku, w tym związane z pierwszymi powojennymi miesiącami plakaty informacyjne, drukowane jeszcze niemiecką czcionką na ul. Kościuszki. Jak informują organizatorzy, wystawa to wyimaginowany pamiętnik gryfinianina z wklejonymi wspomnieniami. Blisko sto zdjęć przedstawia miasto, jakie zapamiętali jego pierwsi polscy mieszkańcy, osiedli tu pracownicy elektrowni „Dolna Odra” oraz przybyłe z nimi rodziny. Są tam więc dwie pierwsze szkoły, pierwsze zakłady pracy, zbudowane po wojnie osiedle mieszkaniowe oraz miejsca i wydarzenia magiczne, jak plaża, kino „Gryf” czy odbudowa mostu na Regalicy. Nie brakuje również pamiątek gryfińskiej opozycji antykomunistycznej, powstałej jeszcze przed rokiem 1980.

Wernisaż na placu Barnima

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Krzysztofa Sikory, Krzysztofa i Felicji Serdakowskich, Aleksandra Dąbkiewicza, Włodzimierza Wesołowskiego, Aleksandry Ogrodnik, Marii Dobromilskiej, Mirosława Witkowskiego, Elektrowni Dolna Odra, Archiwum Państwowego w Szczecinie, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, RSW „Prasa Książka Ruch” oraz Biblioteki Publicznej w Gryfinie.

Opisy zdjęć i dokumentów zostały przetłumaczone na język niemiecki, ukraiński i gruziński w celu przybliżenia powojennej historii naszym zachodnim sąsiadom, zamieszkującej Gryfino licznej wspólnocie ukraińskiej oraz gości z współpracującej z Gryfinem Gruzji. Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowym gminy Gryfino oraz środkom z programu „Patriotyzm jutra”, przyznanym przez Muzeum Historii Polski.

Szkoła Podstawowa nr 1, rok 1947, klasa II (autor nieznany, zdjęcie ze zbiorów Aleksandry Ogrodnik)

Na pl. Barnima ekspozycję oglądać można do 3 grudnia, a potem zostanie zaprezentowana na Górnym Tarasie i nabrzeżu Odry.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska