Stan zagrożenia epidemicznego - co to oznacza?
W piątek wieczorem rząd ogłosił na terenie całej Polski stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Stan ten obowiązuje od 14 marca do odwołania.
Od 15 do 24 marca przywrócono kontrolę na wszystkich polskich granicach. Okres ten może być przedłużony. Obowiązuje zakaz wjazdu cudzoziemców (z wyjątkiem: małżonków albo dzieci obywateli RP, osób z Kartą Polaka, dyplomatów, osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę, cudzoziemskich kierowców prowadzących pojazd służący do przewozu towarów).
Wszyscy polscy obywatele mogą wrócić do Polski, ale na granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, przebadany i poddany obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Niezastosowanie się do tego wymogu grozi kara grzywny. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Kwarantanna nie dotyczy m.in. osób zatrudnionych za granicą i codziennie dojeżdżających do pracy. Chodzi zarówno o Polaków pracujących w sąsiednim kraju, jak i obcokrajowców pracujących w Polsce, a także Polaków mieszkających np. w Niemczech i dojeżdżających regularnie do pracy w Polsce (trzeba jednak okazać dokument potwierdzający zatrudnienie). Kwarantanna nie obowiązuje także zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego, wykonujących swoje obowiązki.
Kwarantanna trwa dwa tygodnie. W tym czasie:
* w żadnym wypadku nie wychodź z domu,
* spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane; zakupach czy wyprowadzeniu psa niech pomoże ci sąsiad lub ktoś bliski,
* jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,
* jeżeli masz objawy choroby, koniecznie zgłoś to telefonicznie.
Zawieszono międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe (z wyjątkiem lotów przewożących obywateli polskich wracających na terytorium polski samolotami wyczarterowanymi na zlecenie prezesa Rady Ministrów). Przepływ towarów z i do Polski odbywać się ma bez zakłóceń, podobnie jak krajowy transport autobusowy, lotniczy i kolejowy (choć i tu wprowadzono ograniczenia).
Polskę można opuścić samochodem lub autobusem, ale nie wszystkie przejścia są otwarte. Na granicy polsko-niemieckiej w naszym województwie czynne są (całodobowo) tylko trzy: Krajnik Dolny/Schwedt, Kołbaskowo/Pomellen i Świnoujście/Gartz (a więc zamknięte są m.in. przejścia: Gryfino/Mescherin, Osinów Dolny i Rosówek). Poza naszym województwem na zachodniej granicy działają jeszcze przejścia: Jędrzychowice, Olszyna/Forst i Świecko/Frankfurt n. Odrą. Wskutek wprowadzenia kontroli szybko powstały ogromne kolejki, głównie ciężarówek, a czas oczekiwania wynosi od kilku do kilkunastu godzin, co skutkuje różnymi problemami dla kierowców i pasażerów. Dlatego postanowiono zluzować niektóre ograniczenia. Jak 17 marca poinformowała Komenda Główna Straży Granicznej, rozszerzony został zakres ruchu na czterech drogowych przejściach: Gubin/Guben, Słubice/Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn/Kietz i Zgorzelec. Od 15 marca był tam możliwy jedynie ruch pieszy, a teraz pozwolono na ruch pieszy oraz samochodowy ruch osobowy i towarowy (poza przejściem Gubin/Guben, gdzie dopuszczono tylko ruch pieszy i osobowy).
Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych. W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic: tel. 22 523 88 80.
Co ze sklepami i restauracjami?
Od 14 marca obowiązuje ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Zamknięte są siłownie, baseny, kluby taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina. Wprowadzono ograniczenie działalności restauracji, kawiarni czy barów. Mogą one świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz.
Apteki, sklepy spożywcze i drogerie są otwarte (także w galeriach handlowych). Banki i placówki finansowe pracują normalnie.
Poczta Polska od poniedziałku 16 marca wstrzymała przyjęcia przesyłek zagranicznych w związku z zawieszeniem transportu lotniczego. Godziny pracy placówek w dni robocze ulegają skróceniu. Nieczynne są punkty obsługi klienta w galeriach handlowych.
Zakaz zgromadzeń
Wprowadzono zakaz zgromadzeń (powyżej 50 osób) o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu, także o charakterze religijnym (msze są transmitowane w Internecie lub w telewizji). Zakłady pracy zatrudniające powyżej 50 osób nie mają charakteru zgromadzeń i mogą działać normalnie.
Oficjalne informacje rządu w sprawie koronawirusa znajdziemy na stronie internetowej www.gov.pl/koronawirus.
(na podst. informacji rządu RP)
800 190 590 - to numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w kraju, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa i zaobserwowałeś u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie:
Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie - nr telefonu alarmowego 695 112 000
lub Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gryfinie - tel. 91 416 38 58, tel. alarmowy: 694 493 763
Stosownie do decyzji podjętej podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 11 marca 2020 r., w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2:
1. Zarządzam do odwołania zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki.
2. Polecam wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do odwołania działalności klubów dziecięcych i żłobków.
Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie.
Tomasz Hinc
wojewoda zachodniopomorski