Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 12 z dnia 17.03.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Stan zagrożenia epidemicznego - co to oznacza?
Zamknięte szkoły i przedszkola
Zamknięte domy kultury i biblioteki
Co z obsługą interesantów?
Nie ma ordynatora i... oddziału położniczego
Program antysmogowy
Przebudowa ważnych ulic
Pomorski Festiwal Nauki w Chojnie
Sport

Pomorski Festiwal Nauki w Chojnie

W ramach czwartej edycji Pomorskiej Ligi Historycznej 5 marca w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie odbył się Pomorski Festiwal Nauki. Organizatorem Ligi jest Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, a celem jest rozwijanie zainteresowania uczniów historią Pomorza Zachodniego w dziejach Polski i Europy. W tym roku motywem przewodnim jest morze i historia.


Drużyna z ZSP w Chojnie w składzie: Gracjan Jasnos, Jakub Dziewiątka, Kacper Wąsik, Filip Rosochacki i Dawid Piotrowski pod opieką Danuty Perz przeprowadziła działania popularyzujące tematykę morską i pomorską wśród uczniów. Na lekcjach uczniowie prezentowali wiedzę z tego zakresu. Na języku polskim popularyzowano utwory związane z Morzem Bałtyckim, przygotowano cytaty o morzu w literaturze. Na biologii przedstawiono faunę i florę Bałtyku, a na geografii zaprezentowano cechy polskiego wybrzeża. W klasie technikum hotelarskiego przygotowano prezentację dotyczącą bazy noclegowej nad morzem.
Kulminacyjnym punktem dnia były działania w sali konferencyjnej szkoły z udziałem zaproszonych uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie, uczniów ZSP i nauczycieli. Absolwent Akademii Morskiej w Szczecinie Leszek Sokulski wygłosił wykład o dziejach Hanzy, czyli związku miast handlowych Europy nad Bałtykiem i Morzem Północnym, głównie w okresie średniowiecza. Należały do niej także miasta z naszego regionu, m.in. Szczecin, Stargard, Goleniów, Kołobrzeg. Następnie nauczyciel historii Marek Bednarz zaprezentował dzieje bitwy na Westerplatte w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku.

Ponadto ogłoszono zwyciężczynię konkursu plastycznego o tematyce morskiej i pomorskiej: została nią Wiktoria Górna. Zorganizowano wystawę pt. „Pocztówki z wakacji”, gdzie zgromadzono widokówki z pozdrowieniami z miejscowości Pomorza Zachodniego, pochodzące z trzech różnych okresów: z lat trzydziestych XX wieku (w większości czarno-białe), następnie z drugiej połowy XX wieku oraz z XXI wieku. Największe zainteresowanie wzbudziły pocztówki z okresu przedwojennego: przyporządkowywano niemieckie nazwy miejscowości do obecnych, zachwycano się wyglądem miast.

Stare pocztówki zawsze wzbudzają zainteresowanie

Kolejnym działaniem było wprowadzenie merytoryczne do turnieju gier z wykorzystaniem gry planszowej pt. „Śladami Lubinusa”, stworzonej przez drużynę ZSP w ramach drugiej rundy PLH. Uczestnicy gry mieli możliwość wybrać się w podróż z Chojny do miejscowości z mapy Eilharda Lubinusa – XVII-wiecznego niemieckiego kartografa, który stworzył ją na zlecenie księcia szczecińskiego Filipa II. Była to okazja, by poznać wygląd i opis miast Pomorza z XVII wieku. Po drodze zapoznawano się z ciekawymi informacjami i wydarzeniami dotyczącymi tych miast.
Do gry przystąpiły trzy zespoły czteroosobowe, reprezentowane przez uczniów szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowej i nauczycieli. Uczestnicy bardzo szybko przyswoili sobie zasady gry, świetnie się bawili, uczyli i jednocześnie rywalizowali ze sobą. Rozgrywka była bardzo emocjonująca. Największy kapitał środków płatniczych, czyli gryfów, zdobył uczeń szkoły podstawowej Antoni Podyma. Zwycięzca każdego zespołu został nagrodzony regionalnymi publikacjami wydanymi przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita”.

W działania Pomorskiego Festiwalu Nauki włączyła się też Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie, która przygotowała prelekcję i wystawę publikacji utworów z literatury pięknej i popularnonaukowej, dotyczącej Morza Bałtyckiego i Pomorza Zachodniego. Drużyna z ZSP podarowała bibliotece jeden z egzemplarzy gry planszowej „Śladami Lubinusa” w celu popularyzacji jej w środowisku lokalnym.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska