Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 04.10.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
W niedzielę wybory
Zagubiony porządek, zagubiona Polska
Pomóżcie nam!
Iść po granicy
Polska światłoczuła w Gryfinie
Christoph i Mietek
Papieski koncert w Moryniu
Poetycki sukces
Miłosny bieg
Sport

Zagubiony porządek, zagubiona Polska

Stowarzyszenie „Spichlerz Sztuki” w Kołbaczu (gm. Stare Czarnowo) czwarty raz przygotowuje swą coroczną, renomowaną imprezę pt. „Cienie zapomnianych kultur”. Jak zwykle, składa się na nią wystawa i koncert. W najbliższą sobotę 8 października w Galerii Cysterskiej zabytkowego kościoła o godz. 19 rozpocznie się wernisaż wystawy „Zagubiony porządek”. Będą to fotografie ze zbiorów Tomasza Wiśniewskiego - historyka, założyciela białostockiego stowarzyszenia „Szukamy Polski”, autora książek, dziennikarza, kolekcjonera.

Tomasz Wiśniewski
Wystawa jest portretem przedwojennej, nieistniejącej już Polski. „Dawna Rzeczpospolita była tworem wielonarodowym, wieloreligijnym i wielokulturowym. Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Rosjanie, Tatarzy, Karaimi tworzyli niepowtarzalny koloryt tej unikalnej, jak na owe czasy, federacji. Każda nacja, każdy kościół czy gmina wyznaniowa budowały i organizowały przestrzeń według własnych tradycji i stylów. Wszyscy tworzyli swoje kawałki wielkiej mozaiki, które - rywalizując ze sobą i wpływając na siebie wzajemnie - składały się na jedną wspólną całość. Dziś, po latach, oglądając stare ilustracje, ze zdumieniem zauważamy, jak bardzo te różnorodne kawałki do siebie pasowały. Że kościół, cerkiew, synagoga, meczet czy kenesa umieszczone w jednej miejscowości nie kłócą się: przeciwnie - tworzą zachwycającą harmonię. Że w jednej wsi sąsiadują ze sobą rynek zabudowany na modłę żydowską, szlachecki dworek i wiejskie chaty. I wreszcie - że wszystkie te budowle służyły nie tylko społecznościom, które je wzniosły, ale również wszystkim mieszkańcom niezależnie od narodowości i wyznania: choćby dlatego, że podnosiły rangę całej miejscowości” - mówią organizatorzy. Kolekcja Wiśniewskiego powstawała ćwierć wieku i składa się z 40 tysięcy zdjęć, pocztówek, map, dokumentów. W trakcie wernisażu będzie spotkanie z autorem i pokaz filmu dokumentalnego.
O godz. 20 w kołbackim kościele rozpocznie się koncert zespołu Cukunft. Nazwa ta w języku jidysz znaczy „Przyszłość”. Grupę założył gitarzysta Raphael Rogiński (lider także innego zespołu - Shofar). Cukunft kontynuuje bogatą tradycję muzyki żydowskiej Europy Wschodniej. Nostalgię przeplata jazzową improwizacją. Wykonuje zarówno utwory przedwojenne, jak i własne. Obecny skład: Raphael Rogiński - gitara elektryczna, Paweł Szamburski - klarnet, Paweł Szpura - perkusja, Michał Górczyński - klarnet basowy, saksofon.

Na wystawę i koncert wstęp bezpłatny. Będzie za to możliwość nabycia cegiełki na renowację gotyckiego kościoła.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska