Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 10.09.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nabrzeże ożyło!
Kontynuacja współpracy ponadgranicznej
Archeologiczny festyn w Czelinie
Polskie kwalifikacje w Niemczech
Liderzy w budowie dróg
Ulice do wzięcia
Znów schetynówki
Rozpoczęli z nowym obiektem
Czcibor padł
Sport

Archeologiczny festyn w Czelinie

Czelin idzie za ciosem i poszerza aktywność miejscowej społeczności w związku z prowadzonymi tu badaniami archeologicznymi. Ich owocem są cenne znaleziska z okresu wpływów rzymskich (z przełomu er, czyli sprzed ok. 2000 lat). Pisaliśmy o nich kilka razy, a ostatnio dwa tygodnie temu (nr 35). W najbliższy piątek w tej nadodrzańskiej miejscowości rozpocznie się dwudniowy festyn pod nazwą Czelińskie Spotkania Archeologiczne. Pierwszego dnia od godz. 10.30 uczniowie z dwóch szkół podstawowych oraz z mieszkowickiego gimnazjum będą zwiedzać archeologiczną ścieżkę edukacyjną pod kierunkiem prowadzącego tu badania dra Bartłomieja Rogalskiego z Działu Archeologicznego Muzeum Narodowego w Szczecinie. Potem w szkole przywita wszystkich Krzysztof Karolak - mieszkaniec Czelina, przewodniczący Rady Miejskiej Mieszkowic. Magdalena Jakołcewicz i Przemysław Skarżyński ze Studenckiego Koła Archeologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawią prezentację pt. „Archeolodzy nie szukają dinozaurów”. O 12 stare instrumenty muzyczne pokaże Stanisław Mazurek - kolekcjoner z Kamienia Pomorskiego. Na koniec uczniowie wezmą udział w konkursach. Będą np. rozpoznawać prezentowane na ekranie przedmioty związane z odkryciami w Czelinie oraz wyszukiwać archeologiczne obiekty na przygotowanych stanowiskach.

Urna sprzed blisko 2 tys. lat
W sobotę zaplanowano od godz. 16 otwartą imprezę na placu przed świetlicą i szkołą (w razie deszczu w świetlicy wiejskiej). Celem jest zapoznanie z wynikami badań w Czelinie oraz ich znaczeniem dla rozwoju nauki, dla promocji gminy Mieszkowice, a także dla samych mieszkańców. Poczęstunek (m.in. darmową grochówkę) przygotuje Koło Gospodyń Wiejskich. Będą też konkursy krzesania ognia, strzelania z łuku itd. Przygotowano też folder z podstawowymi informacjami o badaniach w Czelinie według stanu na koniec sierpnia. Festyn zakończy zaplanowana do północy biesiada przy muzyce w wykonaniu muzyków z MGOK Mieszkowice.

Festyn jest realizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie i sołectwo Czelin projektem w ramach integracji i aktywizacji obywatelskiej społeczności wiejskich przy wsparciu Szwajcarii w ramach wspieranie przez ten kraj współpracy z nowymi członkami Unii Europejskiej.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska