Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 01.10.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Droga otwarta
Laguna nie na sprzedaż
Gminne długi: od zera do 146 procent dochodu
Jak zmienić statut gminy?
Mieszkanie burmistrza nadal sporne
Wicemarszałek w Mieszkowicach
Winnice Baniewice
Słowiańska gotowa. Czy będzie Jagiellońska?
Powiększenie kopalni
Piewca Kresów
Nowa Marchew nad jeziorem
Sport

Wicemarszałek w Mieszkowicach

Na sesję Rady Miejskiej w Mieszkowicach w dniu 26 września zaproszony został wicemarszałek województwa Andrzej Jakubowski. Pretekstem było podpisanie umowy w ramach małego projektu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, lecz była to zarazem okazja do dyskusji z radnymi na różnorodne tematy. Marszałek dzielił się swymi spostrzeżeniami na temat polityki podziału środków unijnych oraz odpowiedział na kilka szczegółowych pytań. Powiedział m.in., że jest przeciwny zamiarowi wyłączenia z finansowania w ramach PROW inwestycji kanalizacyjnych na wsiach. O takim projekcie mówi się od dawna w aspekcie nowego podziału środków unijnych na lata 2014-2020. Jakubowski stwierdził, że jest zwolennikiem rozbudowy na wsiach infrastruktury w szerokim tego słowa znaczeniu, aby ludzie stamtąd nie uciekali.

Burmistrz Andrzej Salwa podkreślił dobrą współpracę z województwem. W ostatnich latach tylko z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich gmina otrzymała 2,8 mln zł dofinansowania. Zrealizowano 13 projektów. Dodał, iż pod względem inwestycji kanalizacyjnych na wsiach Mieszkowice nie mogą mieć kompleksów, bo gdy zakończy się drugi etap kanalizacji Zielina, to w całej gminie do skanalizowania pozostaną tylko trzy niewielkie miejscowości, czyli w granicach 15 proc.

Burmistrz Salwa i wicemarszałek Jakubowski
podpisują umowę
Na sesji obecny był także starosta Wojciech Konarski. Poruszył bardzo istotny problem niezbyt sprawiedliwego podziału finansów na drogi, mówiąc zarazem o sztucznej i przez wielu mieszkańców niezbyt zrozumiałej klasyfikacji. Podał przykład dróg krajowych, które przebiegając przez miasta, stają się powiatowymi. To niezrozumiała decyzja i krzywdząca, bo na utrzymanie powiatówek dostaje się mniejsze fundusze. Mówił o tym również wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Henryk Rzepczak, podając, iż przez Mieszkowice przejeżdża średnio dziennie 300 tirów, które najbardziej niszczą drogi. Poruszano też problem dawnych dróg agencyjnych, wewnętrznych popegeerowskich, które w okropnym stanie przejęły samorządy i obecnie nie ma funduszy na ich remonty.

Podpisana w czwartek umowa dotyczy organizacji dwóch ważnych wydarzeń w przyszłym roku. Chodzi o odpowiednią oprawę 69. rocznicy forsowania Odry i 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Koszt realizacji projektu wyniesie 27,5 tys., z czego 2/3 pochodzić będzie z PROW. W kwietniu na Dzień Sapera ma być zakończony remont muzeum w Gozdowicach.
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska