Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 01.10.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Droga otwarta
Laguna nie na sprzedaż
Gminne długi: od zera do 146 procent dochodu
Jak zmienić statut gminy?
Mieszkanie burmistrza nadal sporne
Wicemarszałek w Mieszkowicach
Winnice Baniewice
Słowiańska gotowa. Czy będzie Jagiellońska?
Powiększenie kopalni
Piewca Kresów
Nowa Marchew nad jeziorem
Sport

Słowiańska gotowa. Czy będzie Jagiellońska?

Myśliborska firma Maldrobud zakończyła przebudowę ulicy Słowiańskiej w Chojnie. Trwające od połowy marca prace zakończono w planowanym terminie. Była to największa w tym roku drogowa inwestycja powiatu, realizowana z rządowego Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. schetynówek) i przy 20-procentowym dofinansowaniu gminy Chojna. Koszt gruntownej przebudowy około 1 km drogi wraz z kanalizacją deszczową wyniósł ponad 3 mln zł. Przy okazji wykonano podjazdy, położono nowe chodniki, zmodernizowano parkingi. Szczególnie potrzebne były miejsca postojowe przy cmentarzu komunalnym na Barnkowie.

Ul. Słowiańska po remoncie
(tekst i fot. tw)


Jako drugi etap planowany jest remont ulicy Jagiellońskiej - bardzo newralgicznej w Chojnie, bo przelotowej, prowadzącej z tego przygranicznego miasta do centrum kraju. Do końca września władze powiatu chcą złożyć wniosek, bo wtedy mija termin. Rządowe dofinansowanie wyniosłoby połowę kosztów. Starosta zwrócił się do gminy o wsparcie w wysokości 25 proc. Chojna odpowiedziała, że jest gotowa pokryć 20 proc. Problem w tym, że - podobnie jak wcześniej w przypadku ul. Słowiańskiej, gmina nie przygotowała dokumentacji na remont oświetlenia ulicznego i remont kanalizacji sanitarnej, która należy do kompetencji gminy (w przeciwieństwie do kanalizacji deszczowej, za którą odpowiada właściciel drogi - w tym wypadku powiat). Władze Chojny zaproponowały powiatowi, by w ramach tego samego projektu zrobił dokumentację w imieniu gminy. - Gmina to w stu procentach zapłaci. Byłoby to taniej i szybciej - przekonywał na sesji Rady Miejskiej 26 września zastępca burmistrza Wojciech Długoborski. Zaznaczył też, że jeśli powiat nie przyjmie propozycji gminy, to Chojna podpisze porozumienie w wersji powiatu.

Na sesję przybył starosta Wojciech Konarski. W trakcie wymiany zdań między nim a burmistrzami wyraźnie widoczne było iskrzenie. Starosta uznał, że wykonywanie przez powiat zadania gminy byłoby niezgodne z prawem. Poza tym dokumentacja na remont ulicy jest gotowa od 2011 roku, zaś dokumentację kanalizacji sanitarnej trzeba robić prawdopodobnie pół roku, a przetarg na drogę musi ruszyć już w lutym. Konarski stwierdził, że konkurencja o dofinansowanie ze schetynówek będzie bardzo duża, bo mocno zostały okrojone środki na ten cel. Priorytetowo traktowane są inwestycje, w których porozumiało się kilka samorządów.

Chojeńscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie podjęcia działań, mających na celu zapewnienie w budżecie gminy środków na współfinansowanie przebudowy ul. Jagiellońskiej.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska