Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 18.03.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Znów przeszła wichura
Polscy złodzieje psują nam wizerunek w Niemczech
Zadbają o Gustawa
Sześciolatki nie mają się czego obawiać
Radny odpowiada burmistrzowi Zarzyckiemu
Polacy leczą się w Niemczech
Rekordu nie było
U sąsiadów rosną banany
Premierowa „Stacja Warszawa” i jej twórcy
Szkoła w społeczności
Dialog kultur trwa
Nękanie wroga
Sport

Szkoła w społeczności

Jeden z międzynarodowych projektów edukacyjnych, w których uczestniczy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, nazywa się „Szkoła w społeczności - społeczność w szkole”. Realizowany jest w ramach europejskiego programu Comenius Regio. Partnerem jest College im. św. Tomasza Morusa (St. Thomas More College) wraz ze Szkołą Podstawową w Marsaskali na Malcie. Głównym celem jest wychodzenie nauczania szerzej naprzeciw oczekiwań środowiska lokalnego. Dotyczy to edukacji zarówno szkolnej, jak i pozaszkolnej, np.: artystycznej czy sportowej. Chodzi też o współpracę z instytucjami samorządowymi czy stowarzyszeniami. Od jesieni 2012 roku partnerzy spotkali się już trzy razy na Malcie i dwukrotnie w Chojnie.

11 marca w chojeńskim ZSP zorganizowano na ten temat spotkanie. Oprócz dyrektorki szkoły Adriany Salamończyk, głównego koordynatora projektu Janusza Salamończyka i nauczycieli uczestniczyli też m.in.: dyrektorka miejscowego gimnazjum Wioletta Jesiołowska, dyr. SP Edyta Kalarus, przedstawiciele klubów sportowych: Janusz Babiarz z Odry Chojna i Piotr Kos z UKS Karate Kyokushin Moryń, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gryfinie Jolanta Majewska, wicedyrektor Gryfińskiego Domu Kultury Monika Drabik, szef stowarzyszenia Republika Międzyodrza Przemysław Lewandowski (organizator m.in. festiwalu Włóczykij w Gryfinie i Ińskiego Lata Filmowego).

Rozmawiano o szansach i problemach, związanych z różnymi formami edukacji filmowej uczniów, ich aktywności sportowej, stymulowania czytelnictwa. Dyrektor Salamończyk poinformowała, że według nowych przepisów, uczniowie uprawiający sport w klubie, zwolnieni są w szkole z dwóch godzin wf. O problemach z przyciągnięciem młodzieży do sportu, mimo coraz lepszej bazy materialnej, mówił J. Babiarz. Odmiennymi doświadczeniami podzielił się P. Kos, podkreślając duże zaangażowanie (także finansowe) młodych karateków i ich rodziców. M. Drabik stwierdziła, że informacje o atrakcyjności zajęć w GDK rozchodzą się najszybciej z ust do ust i w rezultacie po kilku tygodniach sale są wypełnione. P. Lewandowski podkreślał rolę odpowiedniego wprowadzenia widzów w film (np. przez krótką prelekcję lub spotkanie z twórcą), co z czasem ułatwia recepcję nawet ambitniejszych dzieł.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska