Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 18.03.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Znów przeszła wichura
Polscy złodzieje psują nam wizerunek w Niemczech
Zadbają o Gustawa
Sześciolatki nie mają się czego obawiać
Radny odpowiada burmistrzowi Zarzyckiemu
Polacy leczą się w Niemczech
Rekordu nie było
U sąsiadów rosną banany
Premierowa „Stacja Warszawa” i jej twórcy
Szkoła w społeczności
Dialog kultur trwa
Nękanie wroga
Sport

Premierowa „Stacja Warszawa” i jej twórcy

Kolejne spotkanie z cyklu „Seanse pod specjalnym nadzorem” odbędzie się w kinie Gryf w Gryfinie w piątek 28 marca o godz. 19.30. Gośćmi będą reżyserzy filmu „Stacja Warszawa”: Maciej Cuske i Mateusz Rakowicz oraz aktor Andrzej Andrzejewski. Gryfiński pokaz odbędzie się w dniu ogólnopolskiej premiery.

Marta Lipińska jako Matka Boska i Eryk Lubos jako Igła
Film składa się z sześciu splecionych ze sobą nowel fabularnych. Całość tworzy specyficzną panoramę obyczajową oraz niepokorny portret współczesnej Warszawy i jej mieszkańców. Igła to były więzień, któremu zwiduje się Matka Boska. Przeżył nawrócenie i pragnie zbawiać ludzi. W swej wędrówce po Warszawie spotyka kolejnych bohaterów: Marcina - wyglądającego na nieśmiałego biznesmena, ofiarę mobbingu, Lucy - pracującą w sex shopie marzycielkę, Filipa - nastolatka chcącego wyrwać się z rodzinnej wsi, Jurka - zgorzkniałego alkoholika, który przegrał swoje życie oraz Monikę - korporacyjną singielkę. Łączy ich samotność, wyobcowanie charakterystyczne dla mieszkańców współczesnych metropolii. Każde z nich przeżywa coś w rodzaju przebudzenia. Może to być przerwanie pasma upokorzeń, odruch współczucia wobec obcej osoby, próba samobójstwa, lub... morderstwo. Jednocześnie wszystkim bohaterom przyszło żyć w mieście, na którym cieniem położył się krzyż.
Zbigniew Zamachowski w „Stacji Warszawa”
Trzema innymi reżyserami są: Kacper Lisowski, Nenad Miković i Tymon Wyciszkiewicz. Występują m.in.: Marta Lipińska, Eryk Lubos, Zbigniew Zamachowski, Janusz Chabior, Łukasz Simlat, Piotr Machalica, Małgorzata Buczkowska, Jowita Budnik oraz Barbara Kurzaj, która w 1999 r. zagrała główną rolę w kręconej w Chojnie i Mętnie etiudzie szkolnej Artura Żurawskiego pt. „Rozkosze niedzielne”.

Maciej Cuske - polski reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest autorem wielokrotnie nagradzanych filmów, wśród których największe sukcesy odnosiły: „Kuracja” (2004), „Antykwariat” (2005), „Na niebie, na ziemi” (2007), „Dekalog po... Dekalogu. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” (2008).
Mateusz Rakowicz - absolwent ASP, reżyser, scenarzysta i storyboardzista, rozrysowywał filmy m.in. A. Holland czy W. Pasikowskiego.
Andrzej Andrzejewski - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. W 2001 roku ukończył studia w Akademii Teatralnej w Warszawie. Występował w wielu teatrach (głównie warszawskich) oraz w filmach i serialach telewizyjnych. Od 2010 roku jest aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie.

Bilety w przedsprzedaży w gryfińskim kinie od 18 marca w cenie 16 zł.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska