Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 38 z dnia 23.09.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Regionalizm i globalizacja
Strefa przemysłowa ożyła
Jedni startują, inni już nie chcą
Jak głosują w DPS-ie
Tydzień Żurawia
Co jest za murami?
Zabawa w archeologię
Emeryt z pasją
Sport

Zabawa w archeologię

Opowiada Magdalena Jakołcewicz
Druga część Czelińskich Spotkań Archeologicznych odbyła się 12 września w Czelinie (gm. Mieszkowice). Pierwszą (o której pisaliśmy w nr. 35) zorganizowano tam 22 sierpnia i miała charakter festynowy z elementami edukacji historycznej. Natomiast drugiego dnia spotkały się reprezentacje kilku szkół podstawowych: z Cedyni, Mieszkowic, Morynia, Troszyna, Zielina i Czelina. O bogatych efektach swych kilkuletnich prac wykopaliskowych w Czelinie (także tegorocznych) opowiadał dr Bartłomiej Rogalski z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie. Różne eksponaty prezentowali członkowie Studenckiego Koła Archeologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Magdalena Jakołcewicz z Muzeum Regionalnego w Cedyni. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki z wykorzystaniem terminów archeologicznych, a nawet prowadzili swoje miniwykopaliska, mając np. odróżnić wśród znalezisk przedmioty cenne historycznie od bezwartościowych. Dr Rogalski oprowadził dzieci po archeologicznej ścieżce edukacyjnej w Czelinie.
Dziecięce wykopaliska
Patronat nad tym wydarzeniem sprawowała „Gazeta Chojeńska”, która także ufundowała puchary dla szkół. Przypomnijmy, że pierwsza tego typu impreza odbyła się w Czelinie przed rokiem.
(tekst i fot. rr)


Dziękujemy wszystkim osobom oraz instytucjom, dzięki którym mogliśmy zorganizować i przeprowadzić II Czelińskie Spotkania Archeologiczne. Słowa podziękowań kierujemy m.in. do dyrekcji Szkoły Podstawowej w Czelinie, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mieszkowicach, Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedyni, Nadleśnictwa Mieszkowice. Dziękujemy także Magdalenie Jakołcewicz z Muzeum Regionalnego w Cedyni za ciekawy wykład i pokaz, Wojciechowi Kadzikowskiemu za poczęstunek, a także paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Czelinie za wszelką pomoc. W szczególny sposób dziękujemy redakcji „Gazety Chojeńskiej” za ponowne objęcie patronatem medialnym Czelińskich Spotkań Archeologicznych oraz za ufundowanie pięciu pucharów.
dr Bartłomiej Rogalski - archeolog
Krzysztof Karolak - koordynator projektu

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska