Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 22 z dnia 31.05.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Szpik ratuje życie
Trędowaty zabytek
Zmiany kadrowe w nadleśnictwach
Ankieta w sprawie nazw ulic
Fantasy w plenerze
Pięcioletni Grosik
Wehikuł czasu
FESTYN RODZINNY
Punkowy piknik
Sport

Szpik ratuje życie

Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego zorganizowana zostanie w niedzielę 5 czerwca od godz. 10 do 16 w trzech miejscach gminy Cedynia: w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Cedyni (będzie pobierana krew) oraz w świetlicy wiejskiej w Lubiechowie Dolnym i na targowisku Polenmarkt w Osinowie Dolnym (za pomocą wymazu z policzka). Trzeba mieć ze sobą dokument z numerem PESEL. Przeszczep szpiku od genetycznego bliźniaka może uratować życie m.in. Piotrowi Misiurze z Lubiechowa Dln. - od blisko 30 lat cedyńskiemu nauczycielowi.
24 maja do Urzędu Miejskiego w Cedyni przyjechał koordynator ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS Grzegorz Zwierzchowski. Spotkał się m.in. z burmistrz Gabrielą Kotowicz, dyrektorką gimnazjum Joanną Patrzykowską, żoną Piotra - Renatą Misiurą oraz dziennikarzami. Przekazał podstawowe informacje o rejestrowaniu i zasadach pobierania szpiku. Dawcą może być osoba w wieku 18-55 lat i o wadze co najmniej 50 kg. Szpik uzyskuje się dwoma metodami: przez pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej oraz pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. G. Zwierzchowski zaprzeczył pogłoskom, że pobiera się z kręgosłupa, a więc nie wchodzi w grę niebezpieczeństwo jego uszkodzenia. Podkreślił, że będzie to na razie rejestracja dawców potencjalnych, a do realnego pobrania szpiku droga będzie długa.

Wzruszona Renata Misiura podziękowała wszystkim w imieniu męża i swoim: - Piotr czuje duże wsparcie i jest nastawiony pozytywnie - powiedziała. W rejestrację - oprócz pracowników medycznych fundacji DKMS - zaangażowanych jest ponad 80 wolontariuszy z gminy Cedynia (w sekretariacie gimnazjum mogą się zgłaszać kolejni), młodzież, placówki oświatowe, strażacy, parafie oraz Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, który 5 czerwca będzie wspierał akcję działaniami artystycznymi i edukacyjnymi. Już ponad stu mieszkańców zarejestrowało się jako potencjalni dawcy dla pacjentów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Fundacja DKMS działa ponad 20 lat, a w Polsce od 2008 r. Prowadzi działania informacyjne i organizacyjne w walce z rakiem krwi, czyli białaczką. Otacza też profesjonalną opieką dawców, zapewniając im m.in. pokrycie kosztów podróży do szpitala, ubezpieczenie i bieżące badania przez okres 10 lat.


Już 22 maja Dzień Dawcy Szpiku zorganizowano w gminie Moryń dzięki zaangażowaniu m.in. rad sołeckich i kół gospodyń wiejskich. Do grona potencjalnych dawców dołączyło 80 osób, w tym 23 w Bielinie, po 17 w Klępiczu i Moryniu, 16 w Witnicy i 7 w Mirowie. Za naszym pośrednictwem sołtys Bielina Anna Sobczyńska serdecznie dziękuje sołtysom i wszystkim wolontariuszom prowadzącym akcję, burmistrzowi Morynia oraz wszystkim osobom, które przyszły się zarejestrować, także tym, których wykluczył wiek lub przebyte choroby.
Tekst i fot. Robert Ryss


Pomóż Piotrowi i innym!
Zostań potencjalnym dawcą szpiku i komórek macierzystych!
Piotr Misiura to 53-letni mieszkaniec Lubiechowa Dolnego, wieloletni nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń młodzieży z Cedyni, Osinowa Dolnego i innych miejscowości. Praca z młodzieżą od zawsze była jego największą pasją. „Zawsze czerpałem ogromną radość z tego, że mogę uczyć kolejne pokolenia, które potem dorastają, osiągają sukcesy i spełniają swoje marzenia” – mówi Piotr. „Najważniejsze w moim życiu są moja rodzina, przyjaciele i praca” – dodaje. Piotr wraz z żoną Renatą wspólnie wychowuje dwie wspaniałe córki: Asię i Olę. Niestety, życie Piotra i jego rodziny zmieniło się diametralnie, kiedy dowiedział się, że cierpi na ostrą białaczkę szpikową. Choroba odebrała mu możliwość pracy oraz kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Być może jedynym ratunkiem dla niego będzie przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. „Więcej jest zdrowych ludzi aniżeli tych chorych, dlatego ważne jest, aby zdrowy człowiek pomógł choremu. Przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. Być może to właśnie Ty uratujesz życie mnie lub innym chorym!” - apeluje Piotr.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska