Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 22 z dnia 31.05.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Szpik ratuje życie
Trędowaty zabytek
Zmiany kadrowe w nadleśnictwach
Ankieta w sprawie nazw ulic
Fantasy w plenerze
Pięcioletni Grosik
Wehikuł czasu
FESTYN RODZINNY
Punkowy piknik
Sport

Ankieta w sprawie nazw ulic

Sejm przyjął 1 kwietnia ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Wejdzie ona w życie trzy miesiące od jej ogłoszenia. Zgodnie z tym nowym prawem nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm czy inny ustrój totalitarny. Gminy będą zobowiązane do zmiany patronów w ciągu 12 miesięcy. Mieszkańcy mają być zwolnieni z opłat związanych z wymianą dokumentów.

Na naszym terenie ustawa dotyczy m.in. Cedyni. Instytut Pamięci Narodowej już wcześniej apelował o zmianę w tym mieście nazw ulic: Karola Świerczewskiego, Michała Roli-Żymierskiego i Obrońców Stalingradu. W dwóch pierwszych przypadkach sprawa jest raczej oczywista, ale poważne wątpliwości wzbudza podciąganie pod ustawę nazwy Obrońców Stalingradu (o czym już pisaliśmy, m.in. w nr. 14).

Burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz zaprasza mieszkańców swej gminy do konsultacji społecznych, mających na celu wyłonienie propozycji nowych nazw ulic. Do 31 lipca można składać wypełnione ankiety z propozycjami, które zostaną przekazane do rozpatrzenia przez Radę Miejską. Ankiety można odbierać i składać: u sołtysów w poszczególnych sołectwach, w Urzędzie Miejskim i Muzeum Regionalnym w Cedyni. W wersji elektronicznej formularz jest dostępny na stronie urzędu: www.cedynia.pl.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska