Dzisiaj jest wtorek, 16 października 2018 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 01 z dnia 03.01.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Pogrzeb ofiary zamachu
Zbieraj i pobiegnij z orkiestrą
Gminne budżety
Deforma w wersji chojeńskiej
Odszedł dyrektor Pawłowski
Czy będzie posterunek?
Marynarska opowieść
Pamiętamy
Co wiemy o Europie?
Sport

Pogrzeb ofiary zamachu

W piątek w Baniach odbył się pogrzeb pochodzącego z pobliskiego Rożnowa 37-letniego Łukasza Urbana - kierowcy ciężarówki, który zginął 19 grudnia w Berlinie z rąk zamachowca. Terrorysta pozbawił go w szoferce życia, by następnie ok. godz. 20 wjechać w tłum uczestników przedświątecznego jarmarku w centrum miasta (koło zoo). Oprócz Polaka zginęło 11 osób, a prawie 50 zostało rannych. 23 grudnia podejrzewany o zamach 24-letni Tunezyjczyk Anis Amri został zastrzelony przez włoską policję w Mediolanie podczas rutynowej kontroli, gdy próbował użyć broni. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

(fot. Internet)

Łukasz Urban wracał z Włoch przez Berlin, gdzie jego ciężarówka miała zostać rozładowana, a stamtąd planował wracać do Polski. W domu czekała na niego żona i 17-letni syn.

Brytyjski kierowca Dave Duncan, na znak zawodowej solidarności z polskim kierowcą, prowadzi zbiórkę na rzecz jego rodziny. Akcja spotkała się z dużym odzewem i zebrano już ponad 190 tys. funtów (czyli prawie 1 mln zł), które wpłaciło blisko 11 tys. osób. Również władze gminy Banie uruchomiły konto, na które można wpłacać pieniądze (nr 04 9377 0000 0101 5600 2001 0007 z dopiskiem „Dla rodziny Łukasza Urbana”).

Koszty piątkowego pogrzebu pokrył skarb państwa. Wśród setek uczestników był prezydent Andrzej Duda, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, biskup Henryk Wejman, przedstawiciele niemieckiej dyplomacji. Cześć koledze oddało też (m.in. za pomocą klaksonów) ponad stu kierowców tirów.
(rr)

do góry
2018 ©  Gazeta Chojeńska