Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 29.08.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Co nas dzieli?
Dębno czy Gryfino?
Polskie podwórko w Bad Freienwalde
Bociany trochę inaczej
Jak Polacy i Niemcy patrzą na siebie na bazarze?
Golice - wioska obrazu
Sport

Polskie podwórko w Bad Freienwalde

W ramach Święta Starego Miasta (Altstadtfest) w Bad Freienwalde Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza do tego brandenburskiego miasteczka na „Polskie podwórko” w sobotę 9 września w godz. 10-24. Wydarzenie to mogą współtworzyć aktywni i kreatywni Polacy. Bad Freienwalde leży zaledwie 17 km od Cedyni, a oba miasta od pewnego czasu ze sobą współpracują.

- Wspólnie działania przy realizacji Dni Cedyni pozwoliły nam uświadomić sobie, jak daleko jesteśmy od siebie, a zarazem jak blisko - mówi dyrektor COKiS-u Andrzej Łazowski. - Liczymy na Państwa propozycje, udział i zaangażowanie. Podwórko jest bardzo duże. Mamy do dyspozycji narożnik ulicy Karola Marksa i Fischer Strasse. Liczymy na udział w szczególności muzyków, którzy mogą profesjonalnie wystąpić na scenie. Zorganizujemy również prezentacje produktów z Polski. Zapowiedzieli się także artyści plastycy, w tym fotograficy. Warto tu wspomnieć o rzeźbiarce mieszkającej w Niemczech, a działającej w Szczecinie - Dorocie Tołłoczko-Femerling, która zaprezentuje instalacje artystyczne pod tytułem „Trawy”. Swoją obecnością zaszczyci nas również mieszkający w gminie Stare Czarnowo znakomity szczeciński fotografik Timm Stutz ze swoją wystawą „Obrazki z Polski”. Artysta malarz Arnold Woliński z Instytutu Niemiec i Europy Północnej zaproponował swoją wystawę prezentującą kolorowy region. Zaplanowano także przedstawienie efektów warsztatów, organizowanych dla polskiej i niemieckiej młodzieży w lipcu w Piasku, a głównym tematem z okazji 10-lecia wejścia Polski do układu Schengen była granica, której już nie ma - zapowiada A. Łazowski.

W pobliżu miejsca imprezy w Bad Freienwalde znajduje się Muzeum Odrzańskie, dysponujące wieloma źródłowymi dokumentami o historii naszego regionu

Na „Polskim podwórku” będzie też kino dokumentalne. Po dwa swe filmy pokażą znani w naszym regionie reżyserzy: Michał Majerski („Kraj mojej matki”, „Dom mojego ojca” - oba te poruszające dzieła prezentował przed laty m.in. w Chojnie) i dobrze znany w Gryfinie Michał Kulik („Art location”, „Sploty jednego warkocza”). Będą też filmy z Nowej Ameriki. W tym samym dniu w innej części miasta (zamek i park) zostanie zaprezentowany projekt głównego twórcy Nowej Ameriki - Michaela Kurzwelly’ego pt. „Nomadic Garden”. Z przedsięwzięciem tym będzie się można zapoznać również w Cedyni 30 września podczas 3. Festiwalu Cedynia na Okrągło. Dodajmy, że w Bad Freienwalde obejrzeć też będzie można wystawę fotograficzną Andrzeja Łazowskiego „Dziennikarze na pograniczu” (była już prezentowana w Schwerinie, częściowo w Szczecinie, jak również w Bielinku).
Chęć wystąpienia na scenie „Polskiego podwórka” zadeklarowały już zespoły: Kalimera z gm. Cedynia, FafaRara ze Szczecina i kapela Rewir z Chojny. Organizatorzy liczą na kolejne zgłoszenia. Dodatkowo COKiS stawia duży namiot i zaprasza wszystkich rękodzielników do zaprezentowania się, podobnie jak wytwórców produktów lokalnych. Swój namiot postawi też wieś Stara Rudnica.

- Serdecznie zapraszamy do udziału. Naszym głównym celem jest budowa stałej współpracy Polaków i Niemców oraz promocja regionu - mówi A. Łazowski.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska