Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 17 z dnia 27.04.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Siekierki i krzyż katyński
Starosta o drogach
Wieża bez głowy
Naukowcy o Chojnie
Kolejna stulatka
Dni Gryfina
Komisja zbada, czy był przekręt
W pięknej Lombardii
Sport

Siekierki i krzyż katyński

Gdy ponad miesiąc temu otrzymaliśmy program obchodów upamiętniających ofiary walk przeprawy przez Odrę w 1945 roku, nikt nie przypuszczał, że wkrótce scenariusz istotnie się zmieni i dopisane zostaną kolejne ofiary, których tragiczna śmierć w symboliczny sposób zespoliła z tamtymi wydarzeniami. Do siekierkowskich krzyży dołączył krzyż katyński jako chyba najbardziej wyrazisty i rozpoznawalny symbol męczeństwa naszego narodu z czasów II wojny światowej.

Abp Dzięga i krzyż katyński
Tegoroczne uroczystości 65. rocznicy forsowania Odry w związku z tragedią pod Smoleńskiem przesunięto z 17 na 24 kwietnia. Szlak nowo powstałej Drogi Różańcowej z sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach rozpoczął się od brzozowego krzyża, postawionego dla upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej w 1940 r. i ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia br. O godz. 9.30 ks. abp Andrzej Dzięga poświęcił krzyż, a następnie w asyście kapłanów, żołnierzy i ponad setki rozmodlonych osób wyruszył na szlak pięknej leśnej dróżki, ozdobionej 20 kapliczkami różańcowych tajemnic. Każda z nich została poświęcona. Po dojściu na cmentarz wojenny w Siekierkach arcybiskup odprawił mszę św. w obecności licznej grupy księży, władz wojewódzkich i lokalnych, kombatantów, żołnierzy. W homilii wspomniał, że od tego roku wprowadzony zostanie nowy obyczaj: Dzwon Pokoju, który został konsekrowany w ub. roku w sanktuarium, będzie odliczał 1 września lata od wybuchu II wojny, a po raz drugi lata od walk z kwietnia 1945 roku. Wkrótce powstanie nowy szlak modlitewny w odwrotnym kierunku (z cmentarza do sanktuarium), upamiętniający 108 błogosławionych męczenników II wojny. W homilii nie zabrakło odniesień do ostatnich bolesnych wydarzeń. Metropolita podkreślał ogromną stratę, jaką poniósł nasz kraj i jak długo trzeba ją odbudowywać. Tym samym przypomniał, jak ogromna musiała być strata, gdy dokonano zagłady tysięcy wybitnych Polaków w Katyniu. Podkreślał, że nabożeństwo sprawowane jest w szczególnym miejscu, które jest dokumentem wielkiego bólu, ofiary i niezgody między ludźmi, ale zarazem wielkiej tęsknoty za ładem, wolnością, zgodą i pokojem.
Po mszy delegacje złożyły wieńce przy pomniku na cmentarzu, a następnie wszyscy przenieśli się do Gozdowic, gdzie kontynuowano uroczystość przy Pomniku Saperów.
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska