Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 06.09.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kościół Mariacki - ale jaki?
896 na godzinę
SZTUKOWANIE
Faszyzm leczyć wcześnie
W piątek koncert w Czachowie
Podsumowali sezon kąpielowy
Skąd tyle wody w Jez. Jeleńskim?
Kronika wypadków königsberskich
Zimna Cedynianka
Cedynia - ostre starcie
Podnoszą jakość urzędów
Czy żony radnych mogą?
Sport

Podsumowali sezon kąpielowy

W Moryniu 31 sierpnia podsumowano sezon kąpielowy w powiecie gryfińskim. Było to wydarzenie zorganizowane w takiej formie po raz pierwszy. Chodziło nie tylko o formalne spotkanie podsumowujące, lecz przekazanie ważnych informacji z dziedziny bezpieczeństwa na wodach, koordynację tych działań oraz nowych trendów i ustawowych uregulowań. Gospodarzem konferencji była gmina Moryń, gdyż tu, na plaży miejskiej nad jez. Morzycko, zorganizowano jedyne w powiecie strzeżone kąpielisko, spełniające unijne standardy. Od tego roku bowiem weszły nowe, zaostrzone przepisy i żeby je spełnić, trzeba sporo zabiegów formalnych i rzeczywistego wysiłku, w tym finansowego. Okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny i gdy zrobi się pierwszy duży krok, to po przetarciu ścieżki następne lata będą już prawie zwykłą formalnością. Moryniowi to się opłaciło, bo - jak powiedział prezes zarządu wojewódzkiego WOPR Tomasz Zalewski - w nagrodę otrzymał pontonową łódź motorową. Starosta Wojciech Konarski przekazał z kolei profesjonalną apteczkę ze sprzętem ratownictwa medycznego. Łódź jest szybka, bardzo zwrotna (niezatapialna) i ratownicy zachwalali jej walory. W ciągu zaledwie trzech minut można dotrzeć na drugi brzeg jeziora.

Nowa łódź ratunkowa na Morzycku
Nim jednak zademonstrowano walory sprzętu ratowniczego, w sali Miejskiego Ośrodka Kultury dyskutowano o ratownictwie, głównie w aspekcie roli samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz koordynacji tych działań w celu stworzenia modelowego systemu bezpieczeństwa. Członek Zarządu Województwa Marek Hok z uznaniem wyrażał się o poczynaniach Morynia. Podał także kilka liczb, dotyczących naszego województwa. W tym roku podobne do moryńskiego standardy spełniło jedynie 49 kąpielisk w województwie. W ub. roku przy mniej rygorystycznych przepisach było ich 113. Znamienne jest, że w bieżącym roku w województwie na 18 utonięć żadne nie zdarzyło się na kąpielisku strzeżonym. Kąpieliska po sezonie będą miały nadawane kategorie (gwiazdki) na wzór hoteli. Moryńskie za rok ubiegły otrzymało dwie gwiazdki. Wszystkie mają obowiązkowe, standaryzowane tablice informacyjne, podające czystość wody, temperaturę powietrza i wody na dany dzień, telefony alarmowe itp.).
Ujednoliconą tablicę informacyjną demonstruje Mariusz Sikora z Urzędu Marszałkowskiego. Obok członek Zarządu Województwa Marek Hok
Moryń zrobił dużo
Prezes wojewódzkiego WOPR-u Tomasz Zalewski
Obszerną informację o powstawaniu w gminie Moryń turystycznej infrastruktury związanej z jeziorem Morzycko i tworzeniu kąpieliska przedstawił burmistrz Jan Maranda. Powiedział o rewitalizacji plaży, porządkowaniu gospodarki wodno-kanalizacyjnej w otoczeniu jeziora, inwestycjach w parku obok plaży. Goście zobaczyli prawie ukończone prace w parku, a także zwiedzili piękną salę wystawowo-konferencyjną obok Urzędu Miejskiego, która została wyremontowana z programu unijnego Interreg IV A w ramach tworzenia wraz z niemieckim partnerem infrastruktury geoparku. Zakończenie inwestycji wraz z wyposażeniem sali przewidziane jest na koniec października. Burmistrz wspomniał też o wielu inicjatywach dotyczących bezpośrednio jeziora i plaży (całodobowy monitoring, czyszczenie dna jeziora, systematyczne badania wody, sprzątanie wokół akwenu, założenie koła WOPR).

Dla naszego bezpieczeństwa
W ciekawy sposób o nowych uregulowaniach prawnych w zakresie bezpieczeństwa wodnego mówił prezes Zarządu Wojewódzkiego WOPR Tomasz Zalewski (od kilku miesięcy nowy gospodarz dawnego ośrodka Savana). Wskazywał na duże możliwości i kompetencje samorządów. Jednocześnie podkreślał, że można otrzymać wydatne wsparcie ze strony administracji rządowej. W podobnym tonie wypowiedział się starosta Konarski, podkreślając, że gminy boją się tworzenia kąpielisk, uciekając przed kosztami, jednak przecież to wszystko jest robione dla naszego bezpieczeństwa i nie trzeba tych spraw traktować w kategoriach strat i zysków.
W spotkaniu wzięło udział wiele osób, które w jakiś sposób mają wpływ na tworzenie systemu bezpieczeństwa na wodach: przedstawiciele policji, służb ratowniczych, sanepidu, samorządowcy.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska