Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 17 z dnia 24.04.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Chwała poległym!
Śmieci priorytetowe
Będą targi w Schwedt
GS w Baniach to już historia
DNI GRYFINA 2012
Młot na czarownice
Kronika wypadków königsberskich
Oczyścili wzgórze
Nowe spektakle Ego Vu
Świąteczny gość
Sport

Chwała poległym!

- Cóż będą znaczyły słowa najwierniejszych synów ojczyzny, gdy pamięć o nich zaginie? - pytał w sobotę gen. brygady Bogusław Bębenek w Gozdowicach podczas uroczystości pod Pomnikiem Sapera w 67. rocznicę forsowania Odry. Generał wypowiedział je w kontekście podziękowania dla władz Mieszkowic, powiatu i Urzędu Marszałkowskiego za inicjatywę rewitalizacji Szlaku Pamięci Narodowej w gminie Mieszkowice. Niebawem gmina przystąpi do realizacji wartego ok. 700 tys. zł projektu urządzenia terenu w rejonie historycznego słupa granicznego w Czelinie. Nie są to jedyne działania. Wkrótce więcej informacji na ten temat.

Najważniejsze uroczystości odbyły się
na cmentarzu wojennym Siekierki
Gen. Bębenek
Kmdr Kalinowski
W sobotę władze Mieszkowic wyróżniły statuetką „Zasłużony dla Gminy Mieszkowice” komandora Henryka Leopolda Kalinowskiego – jednego z pięciu żołnierzy 6. Warszawskiego Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego, którzy dokonali pamiętnego czynu wkopania 27 lutego 1945 roku w Czelinie nad Odrą pierwszego polskiego słupa granicznego. Wyróżnienie to zostało przyznane uchwałą Rady Miejskiej 22 marca.
W Gozdowicach jedna z większych atrakcji dla dzieci: transporter opancerzony Rosomak
(tw, fot. rr, tw)

Rocznica walk nad Odrą upamiętniona także w Niemczech
W sobotę rocznicę krwawych walk nad Odrą z 1945 roku obchodzono także w Niemczech. Na zdjęciu cmentarz żołnierzy radzieckich w Seelowie (miejscu batalii o Wzgórza Seelowskie) i szarfa wieńca od niemieckich weteranów z 20. Pancernej Dywizji Grenadierów z napisem „Byłemu przeciwnikowi”. Zginęło tu 33 tys. żołnierzy radzieckich, 12 tys. niemieckich i 5 tys. polskich. Muzeum Seelower Höhen 20-21 kwietnia zorganizowało konferencję o tym, jak II wojna przedstawiana jest w muzeach różnych krajów po 1989 roku. Wypowiadali się m.in. przedstawiciele Rosji, Białorusi, Litwy. Z Polski w dyskusji panelowej uczestniczył dr Paweł Migdalski - historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego (prezes stowarzyszenia Terra Incognita w Chojnie). W wypowiedziach w naturalny sposób w pewnych kwestiach zaznaczyły się różnice w zbiorowej pamięci historycznej między poszczególnymi narodami.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska