Dzisiaj jest wtorek, 28 czerwca 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 33 z dnia 13.08.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Prezydent u nas
Woda łączy coraz bardziej
Moda i wyobraźnia
Muzyka i gotyk
Kwestia perspektywy
Hej Bieszczady! (1)
Konkurs rozstrzygnięty
Groźne pułapki w zaroślach
Sport

Woda łączy coraz bardziej

Centrum Turystyki Wodnej otwarto uroczyście w piątek w Schwedt. Mieści się ono nad kanałem (za teatrem i stadionem) przy Regattastrasse. To wspólny projekt unijny Schwedt i Gryfina, które w jego ramach kończy budowę nabrzeża przy Regalicy. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi 5,722 mln euro, w tym 2,732 mln Schwedt (85 proc. dofinansowała Unia) i 2,990 mln Gryfino (82 proc. dofinansowania).

W uroczystości w Schwedt wzięli udział m.in.: premier Brandenburgii Matthias Platzeck, przewodniczący niemieckiej części Euroregionu Pomerania Peter Heise, starosta powiatu Uckermark Dietmar Schulze oraz burmistrzowie obu miast: Jürgen Polzehl i Henryk Piłat. Przypłynął nawet łodzią Neptun ze swą świtą. Grał big-band miejscowej szkoły muzycznej. Podkreślano znaczenie Odry i szlaków wodnych dla mieszkańców regionu, dla sąsiedzkiej współpracy, turystyki wodnej (to cały czas słabo odkryta atrakcja turystyczna), rekreacji i gospodarki.
Centrum Turystyki Wodnej to nie tylko nabrzeże i marina, ale także budynki z różnymi pomieszczeniami, w tym salą konferencyjną i sportową.

Burmistrz Piłat na 7 września zapowiedział otwarcie nabrzeża w Gryfinie.
Od prawej: premier Platzeck i burmistrzowie Polzehl i Piłat
35-tysięczne Schwedt może poszczycić się sukcesami najwyższej klasy w sportach wodnych. Na ostatnich igrzyskach przed rokiem w Londynie Sebastian Brendel (wychowanek Wassersport PCK Schwedt) zdobył złoty medal na 1000 m w kanadyjkach, a wcześniej kilkakrotnie wywalczył mistrzostwo Europy. Ponadto Julia Richter ze Schwedt zdobyła w Londynie srebro w wioślarstwie. W niemieckiej ekipie olimpijskiej było jeszcze dwoje innych sportowców z naszego sąsiedzkiego miasta: gimnastyk Philipp Boy i pływaczka Britta Steffen, która cztery lata wcześniej, na olimpiadzie w Pekinie, zdobyła dwa złote medale.
Południowa część nowego nabrzeża w Gryfinie
(rr, fot. rr i UM Schwedt)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska