Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 47 z dnia 19.11.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dwa oblicza węgla
Ile na infrastrukturę, ile na administrację
Gryfino robi kanalizację za 18 mln zł
Polacy w Niemczech
Od stycznia będzie ciężko
Spotkanie wydawców
Chór i saksofony
Kanalizacja z oporami
Praca zamiast kryminału
Gryfino bez logo
Cedynia z Horodłem
Przejazd nadal wyboisty
Sport

Cedynia z Horodłem

Herb Horodła
Radni w Cedyni 30 października poprzez uchwałę uznali za celowe nawiązanie partnerskiej współpracy z gminą Horodło w woj. lubelskim, w powiecie hrubieszowskim. Dlaczego właśnie z nią? Bo Cedynia to w Polsce gmina położona najdalej na zachodzie, a Horodło na wschodzie. Przedstawiciele partnera byli już gośćmi tegorocznych Dni Cedyni. Ostatnio z kolei zastępca burmistrza Cedyni (a zarazem skarbnik) Joanna Bajsarowicz była na obchodach 600-lecia podpisania unii horodelskiej, zawartej 2 października 1413 roku. Był to jeden z aktów zmierzających do stworzenia z Polski i Litwy wspólnego państwa, co zostało przypieczętowane w 1569 r. unią lubelską.

Umowa o współpracy przewiduje m.in. wspólne inicjatywy kulturalne, sportowe i rekreacyjne, popularyzację dziedzictwa kulturowego, wymianę młodzieży.

Burmistrz Adam Zarzycki oznajmił na sesji, że inicjatorem współpracy obu gmin jest pochodzący ze Starego Kostrzynka Jacek Gartman - obecnie mieszkający w Horodle pułkownik Straży Granicznej, zastępca komendanta Nadbużańskiego Oddziału SG. Burmistrz wyznał też, że marzy mu się nawiązanie współpracy także z gminami wysuniętymi w Polsce najdalej na południe i na północ.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska