Dzisiaj jest wtorek, 28 czerwca 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 47 z dnia 19.11.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dwa oblicza węgla
Ile na infrastrukturę, ile na administrację
Gryfino robi kanalizację za 18 mln zł
Polacy w Niemczech
Od stycznia będzie ciężko
Spotkanie wydawców
Chór i saksofony
Kanalizacja z oporami
Praca zamiast kryminału
Gryfino bez logo
Cedynia z Horodłem
Przejazd nadal wyboisty
Sport

SPORT

Eryk przegrał walkę o medal
Eryk Giermak z Gardy Chojna nie dotarł do strefy medalowej na zakończonych w sobotę bokserskich Mistrzostwach Europy Juniorów w rosyjskiej Anapie nad Morzem Czarnym. W wadze 60 kg w pierwszej walce 12 listopada pokonał na punkty 3:0 Litwina Lukasa Plikaitisa, ale w czwartek niestety uległ 1:2 Włochowi Francesco Careddzie 1:2. Trener kadry narodowej Marcin Stankiewicz i klubowy trener Eryka Jarosław Przygoda twierdzą, że nasz zawodnik został takim werdyktem bardzo skrzywdzony przez sędziów.

A. Grzesiok, trener Przygoda i J. Mróz
W tym samym czasie w Szczecinie w dniach 8-10 listopada odbył się międzynarodowy turniej bokserski, zorganizowany przez BKS Skorpion Szczecin i KB Garda Chojna. Oprócz polskich zawodników, uczestniczyli też bokserzy z Ukrainy, Niemiec i Litwy. Z chojeńskiego klubu walczyli w młodzikach Adam Grzesiok (waga 38,5 kg) i Jakub Mróz (76 kg). Wygrali wszystkie swe walki. Pod koniec listopada obaj jadą do Poznania na Mistrzostwa Polski Młodzików.
Garda Chojna zaprasza wszystkich chcących uprawiać pięściarstwo w poniedziałki, wtorki, czwartki o godz. 17 i w środy o 18.30.


Rozgromili Koronę
W II lidze szczypiornistów w sobotę Energetyk Gryfino rozgromił u siebie Koronę Koronowo 38:14. Skład i bramki: Młynarczyk, Wamka, Kowalski - Gryszka 4, Kminikowski 4, Oleszczyszyn 4, Polak 4, Zając 4, Zieliński 4, Jezierski 3, Nowomiejski 3, Adamczewski 2, Statkiewicz 2, Zwoliński 2, Miltyk 1, Tołyż 1. Pozostałe wyniki: Gwardia Koszalin - SMS II Gdańsk 26:25, Alfa 99 Strzelno - GKS Żukowo 19:28, Sambor Tczew - MKS Grudziądz 21:32, Szczypiorniak Olsztyn - MKS Brodnica 24:25, AZS UMK Toruń - Sokół Gdańsk 22:40. Prowadzi MKS Brodnica przed Sokołem i Energetykiem. W sobotę gryfinianie grają na wyjeździe z wiceliderem - Sokołem.


Medale w Szczecinie
Dawid Gluth
Dawid Gluth i Vanessa Florczak z UKS Karate Kyokushin Moryń zdobyli 10 listopada w Szczecinie złote medale w swych kategoriach wiekowych i wagowych na ogólnopolskim turnieju o puchar prezydenta tego miasta Kyokushin Challenge 2013. Przyjechało 371 karateków z 15 ekip, w tym członkowie kadry narodowej, sprawdzający się przed Mistrzostwami Europy. Z moryńskiego klubu rywalizowało 18 zawodniczek i zawodników. Srebrne medale wywalczyli: Marcel Adamczewski, Maciej Przybył i Daniel Gibowski, a brązowe Jacek Hadała, Jakub Sławiński i Wiktor Hadała. W klasyfikacji drużynowej Moryń zajął wysokie piąte miejsce. Na zdjęciu Dawid Gluth.
Ogółem w kończącym się roku podopieczni Piotra Kosa zdobyli w różnych zawodach 17 złotych, 26 srebrnych i 30 brązowych medali.


Świętowanie w biegu
Jedni podpalali, inni maszerowali, a jeszcze inni biegali. Dobrze się stało, że w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada organizuje się coraz więcej imprez sportowych – głównie biegów. W tym roku w Polsce było ich mnóstwo. Są coraz bardziej masowe. W Warszawie na starcie Biegu Niepodległości stanęło około 11 tys. zawodników. Szkoda, że nie dołączyli do niego bojówkarze, bo gdyby przebiegli 10 km w dobrym towarzystwie, to zapewne po agresji nie zostałoby śladu.
W naszym województwie biegowe święto już od wielu lat organizuje Goleniów. Miasto to było prekursorem biegów niepodległościowych, bo już w 1989 roku, gdy tylko oficjalnie przywrócono listopadowe święto, dla jego uczczenia zorganizowano bieg na jedną milę. Był to swoisty, nieszablonowy wyróżnik i teraz Goleniów jest kojarzony nie tylko z meblami czy strefą ekonomiczną, lecz biegową milą. To trochę archaiczny dystans, bo na poważniejszych zawodach (olimpiadach czy mistrzostwach świata) nie biega się już na milę, ale od czasu do czasu warto ją przebiec, okazując szacunek dla Anglików, którzy rozpropagowali biegi średnie i długie. Są tradycjonalistami i jeszcze obecnie na stadionach mają jardowe i milowe oznaczenia. Dla przypomnienia podam, iż mila angielska ma 1760 jardów, czyli dokładnie 1609,344 m. W Goleniowie już po roku obok mili zaczęto rozgrywać też bieg na 10 km. Obecnie więc każdy może wybrać sobie krótsze lub dłuższe bieganie.

Wielokrotny zwycięzca Goleniowskiej Mili Marcin Lewandowski
z Zawiszy Bydgoszcz
Ten rok był szczególny, bo Goleniowska Mila obchodziła 25-lecie. Frekwencja była znakomita, a ulice podczas imprezy zapełnione kibicami. To jest jeszcze rzadkość w polskich warunkach. W biegu na jedną milę młodszych roczników był rodzinny szał, bo rodzice, dopingując swe pociechy, biegli część dystansu z nimi. W biegu open na 10 km padł rekord frekwencji, bo na mecie zameldowało się prawie 850 uczestników. Wśród nich na 339. miejscu marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Uzyskał bardzo obiecujący wynik 47 min. 11 s. Żeby nie było bezpośredniej konfrontacji, to z kolei na 1 milę wystartował burmistrz Goleniowa (były wojewoda) Robert Krupowicz, zajmując 61. miejsce wśród 110 startujących. To budująca praktyka, że politycy pokazują się na trasach biegowych i zaczynają czynnie uprawiać sport. W Warszawie pobiegł premier Donald Tusk, zajmując 3761. miejsce wśród ponad 10 tys. biegaczy, którzy dotarli do mety. Premier pobił swój rekord na 10 km, uzyskując czas 49:44.
Mila w Goleniowie ma bogatą tradycję i wspaniałą renomę. Kto tu nie był? Gośćmi była cała plejada olimpijczyków, m.in.: Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak, Irena Szewińska, Renata Mauer, Monika Pyrek, Paweł Fajdek, Anna Jesień, Paweł Czapiewski i wielu innych. Pojawiali się też politycy, a w roku 1996 prof. Leszek Balcerowicz stanął w szranki z biegaczami, zajmując 35. miejsce. Od paru lat gościem i zarazem stałym zwycięzcą mili jest obecnie nasz najlepszy średniodystansowiec Marcin Lewandowski. Tutejszy start to jego powinność, bo Marcin pochodzi z małej wioski Brzózki w powiecie polickim. W tym roku był czwartym zawodnikiem w biegu na 800 m podczas Mistrzostw Świata w Moskwie. Mila to dla niego ostra przebieżka i zarazem miłe spotkanie z kolegami i trenerami z naszego regionu. Wśród kobiet zwyciężyła nasza olimpijska nadzieja w biegach długich (jeszcze juniorka) Sofia Ennaoui - pochodząca z Barlinka, a trenująca obecnie w Słubicach. Bieg na 10 km w doskonałym czasie (29:04) wygrał Artur Kozłowski z Sieradza - dwukrotny mistrz Polski w półmaratonie. Z kobiet najszybsza była Ukrainka Tatiana Wilisowa.
Nasze akcenty
Do Goleniowa wybrała się liczna grupa biegaczy z naszego powiatu. Mieliśmy parę miłych akcentów. W biegu na milę w roczniku 1999-2000 trzecie miejsce zajął Grzegorz Rudziński z Gryfina, a w starszej grupie 1997-98 na drugim stopniu podium stanął Sławek Jakubik z Chojny. Wśród seniorów na dystansie 10 km 43. miejsce w open i pierwsze w kategorii 50-latków zajął Grzegorz Pluta z Nowego Czarnowa, uzyskując czas 38:12, a w kat. 70 lat drugi był Tadeusz Wójcik z Chojny z wynikiem 48:08 (383. miejsce w open). Na mecie sklasyfikowano 847 zawodników.
(tekst i fot. tw)


Szachowe sukcesy
Greta Stołecka
W niedzielę w Łazach w turnieju ostatniej szansy szachistka UKS Biały Pion Gryfino Greta Stołecka zajęła drugie miejsce wśród dziewcząt do lat 15 i tym samym wywalczyła awans do przyszłorocznych Mistrzostw Polski Juniorów. Wcześniej awans zapewniła sobie już inna gryfinianka - Justyna Kruszewska.
Bardzo udany był występ młodych szachistek z UKS Biały Pion Gryfino w sobotę w Niemczech na XXIII międzynarodowym turnieju Torgelow-Open Junior. Trzy podopieczne Krzysztofa Rudnickiego w swych grupach wiekowych stanęły na podium. W klasyfikacji dziewcząt do lat 8 najlepsza była Martyna Kuryło. Drugie miejsca wywalczyły: w grupie D-12 Oliwia Kurlej i w D-14 Justyna Kruszewska. Wśród chłopców do lat 10 Adam Hajdaś był szósty, a tuż za nim uplasowali się jego koledzy: Bartek Nędzarek i Mikołaj Turek.


Waleczni badmintoniści
Katarzyna Grabowicz
Dwa medale przywieźli badmintoniści LUKS Krokus Góralice 9 listopada z Kępna (woj. wielkopolskie) z Ogólnopolskiego Turnieju Młodzików i Młodzików Młodszych w badmintonie. Katarzyna Grabowicz wywalczyła trzecie miejsce w grze pojedynczej młodziczek, a czwarte w grze mieszanej (z M. Sieminginowskim - Technik Głubczyce). Brązowy medal zdobył też debel Karol Gontarz - Daniel Kozakiewicz. Ponadto Gontarz był piąty w grze pojedynczej młodzików, a Bartosz Korycki szósty wśród młodzików młodszych.
Tydzień wcześniej, 2 listopada w Schwedt zawodnicy Krokusa w sześciu kategoriach wiekowych zdobyli 10 medali podczas 28. Międzynarodowego Turnieju Badmintona. Na najwyższym podium stanęli: Wiktoria Saskowska, Piotr Surmacz, Katarzyna Grabowicz i Karol Gontarz. Srebro przywieźli Wojciech Kościelny i Daniel Kozakiewicz. Brązowe medale wywalczyli: Wojciech Bąk, Weronika Witorzeńć, Jakub Gołaś i Bartosz Korycki. W Schwedt zadebiutowali: Martyna Ziętek, Michał Makuchowski, Marcin Winnik, Katarzyna Sosnowska i Michał Osadców.
Wszystkich miłośników badmintona Krokus zaprasza na turniej do Trzcińska-Zdroju w najbliższą sobotę 23 listopada. Początek o godz. 9.


Mikołajkowy ping-pong
Mikołajkowy turniej tenisa stołowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych organizuje UKS-T Victoria Chojna 7-8 grudnia w sali gimnastycznej Gimnazjum im. J. Korczaka w Chojnie przy ul. Szkolnej. Wkrótce podamy szczegółowy program. Informacje pod nr. tel. 501 776 110.


Piłka nożna
III liga. Energetyk Gryfino przegrał u siebie z wiceliderem Drawą Drawsko Pom. 1:2 i spadł na ostatnie miejsce. Goście prowadzili już dwoma bramkami (drugą strzelił niedawny piłkarz Energetyka Przemysław Brzeziański), a honorowego gola zdobył Jasiak. Od 37. min. gryfinianie grali w osłabieniu (dwie żółte kartki Pawłowskiego). W końcówce groźnej kontuzji łokcia doznał Kutasiewicz. Dwie ostatnie bramki padły już w doliczonym czasie. Inne wyniki: Gwardia Koszalin - Arka II Gdynia 0:2, Pogoń II Szczecin - Pomorze Potęgowo 1:2, Lechia II Gdańsk - Polonia Gdańsk 3:2, Chemik Police - Leśnik/Rossa Manowo 0:2, Koral Dębnica - Kaszubia Kościerzyna 2:1, Cartusia Kartuzy - Bałtyk Koszalin 1:3, Bałtyk Gdynia - Kotwica Kołobrzeg 1:1. Na prowadzenie w tabeli wyszła Drawa. Zamykający stawkę Energetyk w ostatniej tegorocznej kolejce w sobotę o 13 gra w Kartuzach.

IV liga. Zakończyli rundę jesienną piłkarze tej ligi. Odrzanka Radziszewo uległa na wyjeździe 0:2 Astrze Ustronie Morskie. Pozostałe rezultaty: Wielim Szczecinek - Rasel Dygowo 1:3, Gryf Kamień Pom. - Dąb Dębno 2:3, Ina Goleniów - Świt Szczecin 0:0, Kłos Pełczyce - Kluczevia Stargard 0:0, Sarmata Dobra - Darzbór Szczecinek 8:2, Arkonia Szczecin - Stal Szczecin 1:1, Hutnik Szczecin - Vineta Wolin 0:2. Mistrzem jesieni jest Rasel. Odrzanka uplasowała się na 14. miejscu.

Wojewódzka okręgówka. W ostatniej jesiennej kolejce lider tabeli Odra zmierzyła się w Chojnie z wiceliderem Osadnikiem Myślibórz. Prowadziła 2:0 po golach Ormana i Kierula, ale potem goście doprowadzili do remisu 2:2 dzięki bramkom Kowalskiego i Gajewskiego. Skład gospodarzy: A. Andrzejewski, Kierul, Andrzejak, Orman, Kusiak, Stasiak, Zatorski (Kuflowski), Skóra, Turkiewicz, Zielas, M. Borczyński (P. Borczyński).
Morzycko Moryń wysoko pokonało u siebie Pomorzanina Przybiernów 4:1, a bramki strzelili: Kamień 2, Miksiewicz, J. Chrzanowski.
Reszta wyników: Polonia Płoty - Pogoń Barlinek 4:0, Klon Krzęcin - Flota II Świnoujście 6:1, Stal Lipiany - Iskierka Szczecin 1:1, Unia Dolice - Piast Chociwel 0:0, Victoria Przecław - Ina Ińsko 1:2, Pomorzanin Nowogard - Gavia Choszczno 3:1. Po rundzie jesiennej na czele tabeli z taką samą ilością punktów są Osadnik i Odra, a Morzycko zajmuje 14. miejsce.

Regionalna okręgówka. Sokół Pyrzyce - Błękit Pniewo 1:3, Orzeł Pęzino - Orzeł Trzcińsko-Zdrój 0:2 (Laszczyński, Sarnecki), Mieszko Mieszkowice - Zieloni Zielin 0:2 (Dymidów, Andrzej Stelmach), Wicher Przelewice - Hetman Grzybno 4:0, Ogniwo Babinek - Orkan Suchań 1:0, Myśla Dargomyśl - Remor Recz 4:1, Polonia Giżyn - Piast Karsko 0:0, Orzeł Bierzwnik - Mechanik Warnice 5:1. Mistrzem jesieni jest Błękit przed Trzcińskiem. 5) Zieloni, 8) Mieszko, 9) Ogniwo, 16) Hetman.

Puchar Polski
W sobotę 23 listopada o godz. 13 w czwartej rundzie piłkarskiego Pucharu Polski na szczeblu okręgu zagra kilka drużyn z naszego powiatu. Oto ich mecze: Czarni Lubanowo - Pogoń Barlinek, Fagus Kołbacz - Ina Ińsko, Błękit Pniewo - Osadnik Myślibórz i Jeziorak Szczecin - Ogniwo Babinek.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska