SPORT

Mistrz Europy z Morynia!

Piotr Kos ze swymi medalistami: Dawidem Gluthem (z lewej)
i Wiktorem Hadałą
Dawid Gluth z UKS Karate Kyokushin Moryń zdobył mistrzostwo Europy w kategorii chłopców 12-13 lat w wadze 60 kg. XXVII Mistrzostwa Europy w tej odmianie sztuki walki odbywały się 29-30 listopada w Legnicy. Trenujący od pięciu lat Dawid w pierwszej walce 5:0 wygrał z groźnym Rosjaninem Aleksem Korikovem, a potem 4:1 pokonał Polaka Dawida Guzika. W finale przez ippon (przed czasem) wygrał z Węgrem J. Szabo.
W kategorii 14-15 lat chłopców inny karateka z UKS KK Moryń Wiktor Hadała z Mieszkowic zdobył brązowy medal w kata (układzie formalnym). Nasz kraj reprezentował także trzeci podopieczny Piotra Kosa i Jacka Hadały - Marcel Adamczewski. W pierwszej walce w wadze 50 kg uległ Rosjaninowi Iarosławovi Kryłovowi, który ostatecznie zdobył później złoty medal.
Oprócz D. Glutha złote medale w walkach zdobyło jeszcze dwóch Polaków: Gerard Will (SKK Szczytno) w wadze 80 kg seniorów i Jacek Biegański (SKKK Szczecinek) w takiej samej wadze w juniorach. W mistrzostwach startowało 348 zawodników z 23 krajów, w tym z Japonii. Drużynowo najlepsza była Polska przed Rosją, Japonią, Hiszpanią, Bułgarią, Holandią, Francją i Białorusią.

Przygoda u prezydenta
Jarosław Przygoda
z prezydentem Komorowskim
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się 20 listopada z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego uroczystość „Krok do wolności” z okazji 60-lecia słynnych bokserskich mistrzostw Europy, które odbyły się w stolicy naszego kraju w 1953 roku. Polacy zdobyli wtedy pięć złotych medali, dwa srebrne i dwa brązowe. Trenował ich legendarny Feliks „Papa” Stamm.
W rocznicowej imprezie wzięli udział m.in. medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw Europy i świata, działacze i szkoleniowcy. Dużym wyróżnieniem było zaproszenie Jarosława Przygody z Gardy Chojna - trenera mistrza Europy uczniów z 2011 r. Eryka Giermaka.
Jedną z atrakcji spotkania w Pałacu Prezydenckim była dwuminutowa walka Józefa Grudnia (mistrza olimpijskiego z 1964 r.) ze słynnym aktorem i miłośnikiem pięściarstwa Danielem Olbrychskim. Sędziował Paweł Skrzecz, który ogłosił remis. Grudzień boksował w rękawicach, w których wywalczył mistrzostwo Europy w 1967 r., a Olbrychski w podarowanych mu przez trzykrotnego mistrza Europy Leszka Drogosza.

Międzynarodowa kometka w Trzcińsku
Aż 66 zawodniczek i zawodników z czterech klubów wzięło udział 23 listopada w X Międzynarodowym Turnieju Badmintona w Trzcińsku-Zdroju. Najliczniejsza, bo 24-osobowa, była reprezentacja niemieckiego klubu TSV Blau-Weiss 65 Schwedt. Ponadto przyjechało 13 badmintonistów z UKS Feniks Kędzierzyn-Koźle i 7 z UKS Bełczna. Gospodarze - LUKS Krokus Góralice wystawili 22 zawodników.

2. Justin Thies - Blau-Weiss

Organizatorzy dziękują za wsparcie J. Winnikowi oraz JP Komputer Serwis Chojna. Szczególne podziękowania władze klubu kierują do rodziców za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery na zawodach. Pomoc przy organizacji turnieju okazali: UKS Orlik Trzcińsko-Zdrój, TKKF „Trzymaj Formę”, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzcińsku-Zdroju i Publiczne Gimnazjum im. Marka Kotańskiego w Góralicach.

Eliminacje zakończone
Po dziesięciu tegorocznych turniejach zakończyły się eliminacje o szachowe Grand Prix Gryfina 2013. Ostatnie zawody odbyły się 23 listopada. Od stycznia rywalizowała zarówno bardziej doświadczona młodzież (w tym finalistki mistrzostw Polski juniorów), jak i najmłodsi ze szkoły podstawowej. Dziesiąty turniej był najbardziej emocjonujący, gdyż zacięta walka toczyła się przez wszystkie siedem rund. Ostatecznie Miłosz Duda tylko punktami pomocniczymi wyprzedził Szymona Krecha, Justynę Kruszewską i Piotra Kosa (wszyscy po 5,5 pkt.). Uczestniczyło 28 zawodników.
Turniej finałowy odbędzie się 21 grudnia i wyłoni zwycięzcę jubileuszowej XV edycji Grand Prix. Oto czołówka po eliminacjach: