Dzisiaj jest wtorek, 28 czerwca 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 49 z dnia 03.12.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Lustracja w Trzcińsku-Zdroju
Wojewoda w Chojnie o drogach
Najlepsza fryzura w Polsce
Pieniądze na rekultywację
Historia stara i nowa
Podziękowania dla skarbniczki
Strażacy bez kompleksów
Znów bez zgody na nowe stawki za wodę i ścieki
Gryfińskie teatry w kraju
Laury recytatorek
Zakończenie współpracy z Holendrami
Sport

Wojewoda w Chojnie o drogach

W piątek wojewoda szczeciński Marcin Zydorowicz odwiedził Chojnę. Przyjechał na zaproszenie starosty Wojciecha Konarskiego z okazji oficjalnego otwarcia przebudowanych ulic: Słowiańskiej i kawałka Jagiellońskiej. O tej inwestycji pisaliśmy parokrotnie. Jej wartość wyniosła prawie 3,1 mln zł i była dofinansowana w 50 proc. z rządowego Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, stąd obecność wojewody. Przypomnijmy, że obie ulice to drogi powiatowe, lecz w remoncie wspólnie z powiatem uczestniczyła gmina, pokrywając 20 proc. kosztów. Zydorowicz był bardzo dobrze zorientowany w powiatowych realiach z zakresu drogownictwa i potrafił z pamięci wyliczyć wszystkie drogi , które były tutaj remontowane z jego dofinansowaniem. Po sugestii starosty przejechał - niezbyt komfortowo - przez przejazd kolejowy w Chojnie i powiedział, że postara się dowiedzieć więcej na temat wykonawcy i czy jest możliwość poprawy tego odcinka (przejazd w ramach modernizacji torowiska był remontowany przez PKP).

E. Malinowicz, W. Konarski, M. Zydorowicz i A. Fedorowicz
Wojewoda powiedział, że nasz powiat w ostatnich latach otrzymał na drogi ok. 16 mln zł dofinansowania z budżetu państwa. Dodał jednocześnie, że odczuwa pewien dyskomfort, bo był przekonany, że w przyszłym roku cała pierwotnie zaplanowana inwestycja (ul. Żółkiewskiego, Słowiańska i Jagiellońska) będzie zakończona, a tymczasem fundusze zostały drastycznie okrojone. Pierwotnie województwo miało otrzymać 54 mln, a dostanie zaledwie około 13 mln. Podobnie potraktowano pozostałe regiony. Tak więc bardzo niewiele projektów może być zrealizowanych. Zydorowicz wyraził nadzieję, że w kolejnych latach będą dużo większe środki i ta przebudowa zostanie dokończona.

Od starosty dowiedzieliśmy się, że projekt na remont Jagiellońskiej jest na 15. miejscu na liście, a pieniędzy wystarczy na 3-5 inwestycji. Burmistrz Chojny Adam Fedorowicz podziękował za wsparcie, zaznaczając, że oprócz poprawy bezpieczeństwa i jakości dróg, chodzi także o poprawę wizerunku miasta. Zarówno starosta, jak i wojewoda z uznaniem wyrażali się o jakości wykonanych prac. Obecny był właściciel wykonawcy - firmy Maldrobud Edward Malinowicz.
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska