Dzisiaj jest poniedziałek, 18 października 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 07.10.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Prokuratorskie zarzuty w Gryfinie
Politycy odkrywają karty
Mieć winiarski gen
Świat roślin i kobiet
Wybierz inwestycje
Szkoły pustoszeją
Brzemię świadków
Trzy rocznice
Gra z żurawiami
Olimpijski Krzymów
Sport

Prokuratorskie zarzuty w Gryfinie

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie po trwającym od grudnia 2012 roku śledztwie przedstawiła 1 października zarzuty burmistrzowi Gryfina Henrykowi Piłatowi, dotyczące przekroczenie uprawnień przy remoncie drogi wewnętrznej na terenie obiektów administrowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie oraz remontów nawierzchni ulic Rapackiego i Sportowej. Prokuratura wyliczyła, że powstały w ten sposób straty w wysokości 196 800 zł. Ponadto burmistrzowi zarzucono czterokrotne przekroczenie uprawnień poprzez niezasadne wydatkowanie środków publicznych z funduszu reprezentacyjnego. Zarzuty przekroczenia uprawnień w sprawie drogi wewnętrznej i spowodowanie 68 880 zł strat usłyszeli także: dyrektor OSiR Tadeusz S. i główna księgowa tej instytucji Halina P. Doniesienie do prokuratury złożyła Rada Miejska, w której większość ma opozycja. Żadne z podejrzanych nie przyznało się do popełnienia zarzucanych czynów. Zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci poręczeń majątkowych.

Burmistrz Piłat uważa, że sprawa ma podtekst polityczny w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Zarzuty opozycji badał już Urząd Zamówień Publicznych i dwukrotnie uznał, że wykonawca drogi został wyłoniony prawidłowo. Inna sprawa, że firma okazała się nierzetelna i gmina domaga się pokrycia kosztów naprawy.

W piątek zarzuty niezasadnego wydatkowania pieniędzy z funduszu reprezentacyjnego usłyszał też zastępca burmistrza Maciej Szabałkin. Dwa dni później wydał on oświadczenie, w którym czytamy: „W świetle postawionych przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie zarzutów wobec mojej osoby, dotyczących domniemanego wydawania środków publicznych w sposób nierzetelny, niezgodny z zasadą gospodarności oraz niekorzystnym rozporządzaniem mieniem gminy Gryfino w okresie od 1 lutego 2012 roku do 17 stycznia 2013 roku na łączną kwotę 1 848 zł, oświadczam, iż jestem niewinny, nigdy nie dopuściłem się zarzucanych mi czynów i udowodnię to w kolejnych etapach prowadzonego postępowania. Jednocześnie dbając o dobry wizerunek Platformy Obywatelskiej, jak również osób startujących w zbliżających się wyborach samorządowych, informuję, iż zrezygnowałem ze startu w wyborach oraz zawiesiłem swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej” - oznajmia Szabałkin, który w listopadowych wyborach miał być liderem gryfińskiej listy kandydatów PO do Rady Powiatu. „Nie będę komentował działań Prokuratury Okręgowej w Szczecinie co do terminu postawienia zarzutów, bo musiałby być to komentarz negatywny, z uwagi na ścisły, w moim przekonaniu, związek z harmonogramem wyborów samorządowych. Jednocześnie informuję, iż do czasu zakończenia postępowania przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie i wyjaśnienia tych szkalujących mnie zarzutów, nie będę udzielał żadnych wyjaśnień i informacji mediom” - kończy swe oświadczenie zastępca burmistrza Gryfina.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska