Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 42 z dnia 20.10.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
W niedzielę wybieramy parlament
Mniej zatruwać powietrze
W Cedyni dynie i nie tylko
Niezwykły gość
W piątek Widuchowa śpiewa
Korekta finansów w Mieszkowicach
CIT najlepszy w Polsce
Jubileusz łączy pokolenia
Sympatyczna pięćdziesiątka
Dolina Aniołów
Baśń o dylemacie: bogactwo czy miłość?
Sport

Sympatyczna pięćdziesiątka

Przed tygodniem prezentowaliśmy chojeńską zawodówkę, która w tych dniach obchodziła 50-lecie. Uroczystość odbyła się 14 października, w Dniu Edukacji Narodowej


Było to więc podwójne święto, odnoszące się zarówno do dnia dzisiejszego, jak i jubileuszu placówki. Tak też dyrektorka szkoły Adriana Salamończyk podzieliła uroczystość, aby uwypuklić jej dwie części. Przybliżyła zebranym obecną strukturę szkoły, najważniejsze osiągnięcia oraz bogatą ofertę kształcenia. Podziękowała nauczycielom i pracownikom za solidną pracę, która przynosi bardzo dobre efekty. Spora grupa nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi otrzymała nagrody dyrektora. Wcześniej już nagrodę starosty otrzymała wicedyrektor Agnieszka Bylewska oraz nauczycielka języka polskiego Katarzyna Mickiewicz-Bindas. Zgodnie z corocznym zwyczajem, uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych.

Dalsza część imprezy poświęcona była okrągłej rocznicy Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum Budowlanego. Dyr. Salamończyk gorąco powitała byłych nauczycieli i absolwentów, szczególnie tych pierwszych. Okazało się, że na jubileusz swojej „budy” przyjechała aż połowa pierwszego rocznika TB i dość pokaźna grupa absolwentów klas zawodowych. Nauczyciele też nie zawiedli. Z pierwszego grona uczących (w 1965 roku) obecny był nauczyciel zawodu Józef Gaca oraz matematyk Tadeusz Nowak. Przybył też pierwszy wicedyrektor Józef Kijana wraz z żoną Wiktorią – nauczycielką i bibliotekarką szkolną. Technicy „pierwszoklasiści” już zapowiedzieli spotkanie klasowe, a więc wkrótce będzie kolejna pięćdziesiątka. Obecni na sali młodsi o pół wieku uczniowie spontanicznie i owacyjnie powitali swych dostojnych „kolegów” i grono pedagogiczne. Wszyscy zostali poproszeni do wspólnego zdjęcia. Aż trudno uwierzyć, ale jest to już szkoła trzypokoleniowa. Obecna na uroczystości absolwentka klasy gastronomicznej Maria Koksanowicz powiedziała, że tutejszą szkołę skończył jej syn, a obecnie w II klasie technikum uczy się wnuczek.

Absolwenci i byli nauczyciele ZSZ i TB
Nauczyciele i byli absolwenci z łezką w oku obejrzeli retrospekcyjną prezentację multimedialną, gdzie zobaczyli życie szkoły sprzed kilkudziesięciu lat, okraszone balami, wjazdami na wykopki czy też pochodami 1-majowymi. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali odnoszący się do tamtych lat program artystyczny, w którym wydarzenia światowe powiązano z ważniejszymi datami szkolnymi. Wspomnieniami podzieliła się też była wieloletnia polonistka ZSZ i TB Eugenia Hajduk, która szczególnie ciepło i serdecznie wspominała drugiego dyrektora szkoły Ryszarda Kondratowicza, który swoją postawą, niezwykłym taktem i życzliwością potrafił scementować grono pedagogiczne, przypominające wtedy jedną rodzinę. Część wspomnieniową doskonale puentuje jeden z fragmentów okolicznościowego materiału o szkole: „50 lat historii, 8 dyrektorów, setki absolwentów, prawie 27 milionów minut, niezliczone chwile wzruszeń, nadziei, marzeń. (…) Nie da się historii zamknąć w słowa, daty, adresy – jedyne, co można zrobić, to wskoczyć w jej rytm, poczuć ją, uczynić własną. I dać jej coś od siebie”.

Po części oficjalnej goście z zainteresowaniem obejrzeli archiwalne kroniki i zdjęcia w szkolnych gablotach, a następnie w kuluarowych wyznaniach przy kawie można było podsłuchać, kto się w kim podkochiwał.
W czasie imprezy głos zabrał także starosta Wojciech Konarski, życząc nauczycielom, pracownikom i żakom wielu sukcesów i satysfakcji. Życzenia złożył także wiceburmistrz Chojny Wojciech Długoborski. Jubileuszowi poświęcono kilkunastostronicowe specjalne wydanie szkolnej gazetki „Wióry”, w którym jest wiele materiałów archiwalnych, wywiady z nauczycielami i absolwentami.

Pisząc w poprzednim numerze o absolwentach Technikum Budowlanego, którzy z powodzeniem realizowali się w innych dziedzinach, pominąłem znaną postać Stefana Strzałkowskiego, który był pierwszym starostą białogardzkim, następnie burmistrzem Białogardu, a od dwóch kadencji jest posłem Prawa i Sprawiedliwości.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska