Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 08.03.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Podróżujący domator
Pieniądze na remont dachu
Żywa encyklopedia
Rowerem do Lizbony? A czemu nie?
Niechciane prezenty
Chojna twardo przeciw ZGDO
Cedynia i Mieszkowice razem
Emocje w Moryniu
Ołówkiem i pędzlem
Sport

Pieniądze na remont dachu

Fundacja Odbudowy Kościoła Mariackiego w Chojnie otrzyma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie 800 tys. zł na remont dachu tego monumentalnego zabytku. Wniosek złożono jeszcze w ub. roku. Konieczny wkład własny w wysokości ok. 200 tys. zł zostanie pokryty przez rząd niemiecki. Cała suma blisko 1 mln zł wystarczy na remont jednej trzeciej powierzchni zniszczonego dachu. Wnioski o dalsze dotacje fundacja zamierza składać w kolejnych latach.

Prowadzone były też starania o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Do tego konieczne jest posiadanie partnera zagranicznego. Było nim miasto Joachimsthal, które szuka środków na remont zabytkowego kościoła u siebie. Jednak partner wycofał się wskutek problemów ze znalezieniem środków na wkład własny.

Przypomnijmy, że prowadzona od ponad ćwierćwiecza dotychczasowa rewitalizacja kościoła Mariackiego finansowana była przede wszystkim ze środków rządu RFN i funduszy unijnych. Jednak dachówka na zrekonstruowanym kilkanaście lat temu dachu okazała się wadliwa i zaczęła odpadać.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska