Dzisiaj jest wtorek, 28 czerwca 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 12-13 z dnia 22.03.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Życzenia wielkanocne
Awans z Gryfina
Odra Guide Tour
Startuje 500 plus
„Jakiż człowiek łzę swą wstrzyma?”
Gmina Chojna mówi
Ćwierćwiecze Teatru Tańca
Korczak z Gombrowiczem
Przyjedzie mammobus
Sport

Przyjedzie mammobus

Firma Lux Med zaprasza kobiety z naszego powiatu na bezpłatne badania mammograficzne. Oto terminy przyjazdu mammobusu:

* Mieszkowice - 1 kwietnia przy przychodni na ul. Poniatowskiego 15

* Cedynia - 4 kwietnia przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Obrońców Stalingradu 22

* Chojna - 5 kwietnia na placu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, ul. Jagiellońska 12

* Gryfino - 5 kwietnia przy sklepie Intermarché, ul. 9 Maja 14

* Trzcińsko-Zdrój - 7 kwietnia przy amfiteatrze

Bezpłatna mammografia dla pań w wieku 50-69 lat wykonywana jest w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, refundowana co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.
Badania dla kobiet w wieku 40-49 i 70-75 lat obejmuje projekt „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”, współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wymagane jest skierowanie od lekarza dowolnej specjalizacji. Więcej Informacji o badaniach oraz wzór skierowania na stronie: www.fundusze.mammo.pl.
W ramach obu programów organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod nr. tel. 58 666 24 44 (siedem dni w tygodniu) lub na www.mammo.pl/formularz.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich – po dwóch na każdą pierś. Pozwala na wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.
Jak mówi dr Małgorzata Cymerman z Lux Med Diagnostyka, mimo iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu. - Zachęcamy panie do profilaktyki, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska