Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 15 z dnia 12.04.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wiatraki na biegu wstecznym
Jest po czym oprowadzać
Nad Odrą znów o historii dawnej i nowszej
Jedwabne i uchodźcy
Tańczą 25 lat
Weto dla bezprzetargowej elektrowni
Burmistrz nadal bez większości
Modernizacja moryńskich dróg
Sport

Nad Odrą znów o historii dawnej i nowszej

W sobotę 23 kwietnia obchodzona będzie 71. rocznica forsowania Odry przez żołnierzy I Armii Wojska Polskiego pod koniec II wojny światowej. Na naszym terenie uroczystości rozpoczną się o godz. 10 na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich. Po przemówieniu burmistrza w krótkim występie zaprezentuje się młodzież z Centrum Kultury i Gimnazjum im. J. Korczaka, a następnie pod pomnikiem zapalone zostaną znicze i złożone będą wiązanki. Główne uroczystości odbędą się na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach. Już od godz. 10.30 trwać będą przed nim pokazy sprzętu wojskowego. O 12 rozpocznie się msza, a o 13.30 uroczystości (w tym apel poległych i składanie kwiatów) przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego. Swój udział zapowiedział m.in. twórca i pierwszy kustosz Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach - ks. kanonik January Żelawski, autor książek o miejscach kultu Maryjnego na Pomorzu Zachodnim. Koło cmentarza szczecińska poetka Barbara Teresa Dominiczak podpisywać będzie swą książkę „Siekierki – poemat o forsowaniu Odry”.

Siekierkowski cmentarz
O godz. 15 obchody przeniosą się do Gozdowic pod Pomnik Sapera, gdzie zaplanowano m.in. wręczenie odznaczeń. O 15.45 nastąpi start biegu XIV Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka. O 15.50 rozpocznie się festyn nad Odrą z pokazem wojskowego sprzętu i żołnierskim poczęstunkiem.

Dzień wcześniej, w piątek 22 kwietnia, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach o godz. 10 rozpocznie się czwarta już konferencja naukowa „Nadodrzańskie spotkania z historią 2016”, zorganizowana przez burmistrza Andrzeja Salwę i dr. Andrzeja Chludzińskiego. Oto program: dr Andrzej Piotrowski (Państwowy Instytut Geologiczny w Szczecinie) - „Budowa geologiczna i rzeźba okolicy Mieszkowic”, dr Bartłomiej Rogalski (Muzeum Narodowe w Szczecinie) - „Importy rzymskie na dolnym Nadodrzu w świetle badań cmentarzyska w Czelinie”, dr Paweł Migdalski (US) - „Gozdowickie miejsca pamięci”, ks. Sławomir Kokorzycki - promocja książki Barbary Teresy Dominiczak „Siekierki - poemat o forsowaniu Odry”, dr Grzegorz Brzustowicz - „Nowomarchijscy uczestnicy bitwy pod Oderbergiem w 1349 roku”, dr Andrzej Chludziński (Instytut Kaszubski w Gdańsku) - „Nazwy miejscowe gminy Moryń”, Kazimiera Kalita-Skwirzyńska - „Dwory i pałace na terenie gminy Mieszkowice”, prof. Zbigniew Sobisz (Akademia Pomorska w Słupsku) - „Zabytkowe parki dworskie gminy Mieszkowice”, Maria Witek (Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie) i Waldemar Witek (Narodowy Instytut Dziedzictwa w Szczecinie) - „Kapliczki i krzyże w nadodrzańskim krajobrazie kulturowym - nośnik tradycji”, Remigiusz Rzepczak (Mieszkowice) - „Syberyjskie doświadczenia mieszkańców Mieszkowic”, Bartłomiej Ilcewicz (Szczecin) - „Żołnierze wyklęci - perspektywa zachodniopomorska”, dr Piotr Maliński (US) i Michał Dworczyk (Muzeum w Gozdowicach) - „Krzyże nad Odrą. Zapomniane pomniki nagrobne w rejonie Pamięci Narodowej”.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska