Dzisiaj jest czwartek, 13 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 15.01.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Radość w niedzielę, smutek w poniedziałek
Gryfinianin znów zdobywa Himalaje
Zdarzyło się w roku 2018
Włóczykij i moc atrakcji
Czy uratują gotycką perłę?
Za czym głosują radni?
Kiedyś tu było kino...
Można przejechać, choć drogi nie skończono
Antywizytówek ci u nas dostatek

Radość w niedzielę, smutek w poniedziałek

W niedzielę 13 stycznia uczestniczyliśmy w 27. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Zbieraliśmy na sprzęt dla szpitali dziecięcych.
Mimo deszczu kończyliśmy ten dzień w radosnych nastrojach. Nie byliśmy świadomi, że tuż przed godziną 20, na scenie WOŚP w Gdańsku, prezydent tego miasta Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez kierowanego nienawiścią mężczyznę. Niestety, na drugi dzień prezydent zmarł...
Nawet to nie powstrzymało nienawiści, wskutek czego Jurek Owsiak ogłosił swą rezygnację z kierowania Wielką Orkiestrą. Mamy nadzieję, że wysłucha głosów milionów Polaków, którzy proszą go, by tego nie robił.


Jak zbierano w naszych gminach?

W gminie Banie organizowana tu przez Międzynarodowe Centrum Turystyki, Kultury i Sportu Wielka Orkiestra pobiła ubiegłoroczny rekord i zebrała 13488 zł i 42 euro. Oprócz koncertów (wystąpili m.in.: Siermięgi, Yallow, Blow, The Red Black Sappers, Cywinsky x Dorian, Magdalena Borowiecka) był też bieg i marsz nordic walkingu „Policz się z cukrzycą”.

Bańskie dzieci w akcji (fot. Chmioła & Puławska)

W Cedyni Finał WOŚP przygotowali wspólnie: Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cedyni oraz Szkoła Podstawowa w Piasku, przy współpracy Centrum Promocji i Turystyki oraz miejscowego Muzeum Regionalnego. Szefową sztabu była Sylwia Wypchło. Impreza odbyła się w holu cedyńskiej szkoły. Gości przywitali: burmistrz Adam Zarzycki i dyrektor COKiS-u Andrzej Łazowski. Na scenie wystąpili: zespół Kalimera, Wanessa Zagórska, zespół Niespodzianka z Mieszkowic, grupy ze szkoły tańca Siempre Latino i przedszkolaki. Pokaz pierwszej pomocy przygotowało Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownictwa i Szkolne Koło Ratownicze. Aukcje prowadzili Ryszard Matecki i Mariusz Kupczyk. Złote serduszka (przekazane przez pracownię MEJP z Chojny) osiągnęły następujące ceny: małe 1000 zł, a duże 1200 zł. Za 400 zł sprzedano rysunek o tematyce cedyńskiej autorstwa słynnego rysownika i satyryka Henryka Sawki. O 20 Światełko do Nieba zaprezentowali miejscowi strażacy.

Przekazaną przez Zbigniewa Bogdanowicza miniaturę zabytkowej cedyńskiej wieży najpierw za 100 zł kupił na licytacji miejscowy zespół Kalimera, ale wkrótce burmistrz Adam Zarzycki (na zdjęciu) odkupił od Kalimery wieżę za 200 zł i w rezultacie do skarbonki poszło w sumie 300 zł (fot. rr)

W sumie w całej gminie zebrano 28350 zł (wliczając już datki w euro), w tym z licytacji 10320 zł i z loterii fantowej 2728 zł.

Chojna pobiła swój rekord sprzed roku, zbierając 43657 zł i 492 euro. Główne imprezy odbywały się w Centrum Kultury, gdzie funkcjonował jeden z dwóch sztabów.

W Chojnie bardzo widoczny był udział strażaków z tej gminy i ze Schwedt.
Na zdjęciu jeden z najmłodszych strażaków z mamą.

W Gryfinie po południu kulminacja 27. Finału trwała na pl. Barnima. Na scenie wystąpili m.in. podopieczni pracowni muzycznych Gryfińskiego Domu Kultury, tancerze z miejscowej grupy Step By Step. Strażacy z Widuchowej częstowali grochówką, a świetlice wiejskie i wolontariusze Szlachetnej Paczki prowadziły stoiska gastronomiczne. W licytacji złote serduszko poszło za 3100 zł, a pięć srebrnych za 1100 i 1500 zł. Dochód w wysokości 2040 zł z zagranego tego dnia spektaklu przekazała Grupa Teatralna Gliptykos z GDK. O godz. 20 Światełko do Nieba miało inną niż przed rokiem formę: zamiast głośnych fajerwerków były światełka z telefonów komórkowych osób zebranych na placu.

Gryfińskie wolontariuszki oferowały m.in. bigos (fot. GDK)

W Mieszkowicach w całej gminie od rana kwestowało 34 wolontariuszy (większość kolejny raz). Koncert finałowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Przeboje Maryli Rodowicz śpiewali: Natalia Ziembowska, Dorota Szcząbrowska, Kamila Chodyniecka, Krystyna Mendyk, Ryszarda Grymuza, Bogumiła Biała i Zbigniew Ciszek. Z koncertem kolęd wystąpiły przedszkolaki. Pokaz pierwszej pomocy prowadziła lek. med. Dorota Szcząbrowska. Tańce towarzyskie zaprezentowali Magda i Denis. Na koniec wystąpił zespół Herbata Blues. W imprezie uczestniczył także burmistrz Andrzej Salwa. Na aukcji prowadzonej przez szefa mieszkowickiego sztabu WOŚP Zbigniewa Ciszka wystawiono m.in. torty, bony na usługi fryzjerskie, kosmetyczne, naukę jazdy konnej, romantyczne kolacje. Światełko do Nieba w ostatniej chwili trzeba było odwołać z prozaicznego i życiowego powodu: wykonawcy, czyli strażacy z OSP, musieli wyjechać do gaszenia pożaru w Starych Łysogórkach.

Na scenie w mieszkowickim MGOK-u miejscowe przedszkolaki (fot. rr)

Zebrano w sumie aż o prawie 6 tys. zł więcej niż przed rokiem, bijąc kolejny rekord: 19944 zł, w tym 12833 z kwesty, a resztę podczas imprezy w MGOK-u (z aukcji 4470 zł, z loterii fantowej 2096, a z przygotowanej przez panie z Koła Gospodyń Mieszkowickich kawiarenki 545 zł). - To Państwo, mieszkańcy naszej gminy oraz goście, swoją obecnością i życzliwością udowodnili, że „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Dziękujemy wszystkim z całego serca - mówi Zbigniew Ciszek.

„Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych” - to hasło 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyświecało organizatorom akcji w Moryniu. Już w sobotę 12 stycznia zorganizowano tu szóstą moryńską edycją biegu „Policz się z cukrzycą”, podczas którego zebrano 777 zł i 2 euro. Udział wzięło 25 zawodników. Nazajutrz od rana kwestowali wolontariusze z Zespołu Szkół. W sali gimnastycznej odbył się 14. Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej Amatorów o Puchar Burmistrza Morynia. Wygrała Wataha z Chojny, drugi był Bielin, a trzecie miejsce zajął zespół o nazwie Tymek. Siatkarze zebrali 303 zł.

Występ moryńskich dzieciaków (fot. MOK)

O godz. 16 w sali Geoparku rozpoczęły się przygotowane przez Miejski Ośrodek Kultury koncerty, pokazy, licytacje i zabawy. Najmłodsi uczestniczyli w warsztatach plastycznych, a także chętnie dawali sobie malować buzie. Na scenie występowały przedszkolaki, wokaliści i zespoły z MOK-u, Piotr Suchomski w repertuarze Pawła Domagały i Korteza, Trio Akordeonowe. Pokaz tańca towarzyskiego dała para ze szkoły Astra w Szczecinie. Między koncertami licytacje prowadziła dyrektorka MOK-u Marta Cacek. Zlicytowano prawie wszystkie przedmioty, w tym dwa złote serduszka z pracowni MEJP w Chojnie: jedno za 400 zł a drugie za 1000. Goście kupowali też ciasta upieczone m.in. przez miejscowych nauczycieli. Łącznie w gminie Moryń zebrano 16837 zł i 224 euro, w tym w Geoparku 6476 zł.

W Trzcińsku-Zdroju 13 stycznia na scenie Trzcińskiego Centrum Kultury zaprezentowali się: Kapela Ludowa Borowiny, zespół Aplauz z miejscowej szkoły podstawowej, Studio Musicalowe z TCK oraz Mirosław Basarab. W trakcie koncertu odbywał się kiermasz przedmiotów przekazanych przez darczyńców oraz gadżetów WOŚP. W tym roku również sołectwo Piaseczno i Koło Gospodyń Wiejskich ze Stołecznej organizowały u siebie różne atrakcje, wspomagając WOŚP. Ogółem podczas 27. Finału zebrano 20511 zł i 308 euro. Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w zbiórkę, a szczególnie wolontariuszom i ofiarodawcom.

W Trzcińsku-Zdroju - jak wszędzie - dla dzieci i z dziećmi
(fot. TCK)

W Widuchowej działający przy miejscowej szkole sztab i jego wolontariusze zebrali 22657 zł i 185 euro.

W widuchowskiej szkole dzieciaki i aktorzy Teatru Łapacze Snów (fot. SP)

(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska